Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara,in urma cu 3 luni mai precis in data de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara,in urma cu 3 luni mai precis in data de 10.12.2022 ...

Buna seara,in urma cu 3 luni mai precis in data de 10.12.2022 am avut un accident soldat cu victime (victima fiind sotia care a fost transportata la spital). Politia si ambulanta a fost chemata de mine,accidentul nu a fost provocat de mine eu fiind nevinovat,circulam pe drum cu prioritate si am fost lovit de o masina care venea de pe un drum cu cedeaza trecerea.

Ulterior la sosirea ambulantei sotia fiind gravida in 8 luni a fost transportata la spilal iar mie si conducatorul auto din cealalta masina am fost supusi la un test de alcool rezultatul fiind 0 in ambele cazuri.Din cate am inteles de la un organ de politie din cele 3 echipaje venite cineva din masina cealalalta a solicitat un drugtest urmand la mine sa iasa amfethamina
Permisele amandorura a fost retinute
Acum intervin urmatoarele probleme:

La mine a iesit amfetamina dar eu nu am consumat absolut nimic
In urmatoarea secunda cu recomandarea politiei si insistenta mea am mers la INML pentru probe de sange si urina
Nici pana acum nu am nici un raspuns de nicaieri,am umblat eu sa aflu nr de dosar,ulterior am aflat nr de dosar,dar dupa nenumarate drumuri in care am fost pasat de la parchet la Urdiste,la politie nu il gasea,la parchet nu il gasea acum din ce am inteles tot la politie ar fii desi in baza de date ei nu il gasesc

Marea problema e:
Cum pot face rost de o dovada macar,jobul meu a fost de sofer,masina nu o pot repara fiind dauna totala mai mult la refuzul asiguratorului cum ca nu ar acoperii orice natura de consum de substante,am 2 copii extrem de mici,sotia nu are permis,practic sunt taiat la maini si picioare

Insa am o banuiala referitor la rezultatul de drugtest: Dupa o discutie cu un avocat eu in ziua precedenta si in acea zi am luat medicamente de raceala (Nurofen raceala si gripa in principal).Dupa o inspectie mai amanuntita a prospectului acesta contine pseudoefedrina care face parte din categoria amfetaminelor de aici as deduce rezultatul

Acum caut cai ce mai pot face,unde sa merg,ce sa fac,nu pot face absolut nimic,banii se duc,mai ales pe curse la Bolt si calatorii STB sa ajung unde trebuie
AlexUrs, utilizator
Din pacate ptr. dvs, cat dureaza procesul penal veti avea dreptul de conducere suspendat.
Primul hop este pana se primeste rezultatul probelor biologice, dureaza cateva luni.
Dupa ce se primeste rezultatul, daca se confirma ca nu aveti droguri in sange, o sa se dispune clasarea, in caz contrar, se merge mai departe, primiti calitatea de suspect.
Daca vreti sa incercati sa va obțineți dreptul de a conduce apelati la avocat.

Daca sunteți nevinovat ar fi nedrept sa fiti pedepsit...fără pedeapsă...
Din acest motiv ar fi bine sa va cautati avocat care sa știe sa facă dreptate daca sunteți nevinovat intrucat vor fi ceva probleme...și va fi ceva de luptat...

București 2023

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Este din pacate,intr un final am aflat cine instrumenteaza dosarul si unde e,INCA e la politie,din fericire am apucat sa vorbesc cu cine instrumenteaza cazul si i-am explicat tot cap coada,am avocat dar din ce vad trage de timp sa se ajunga oarecum la proces,toate datele adica mai tot inafara de procuror stiu in momentul de fata,dar am obtinut singur nu cu avocatul

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca vreti sa incercati sa va obțineți dreptul de a conduce apelati la avocat.

Daca sunteți nevinovat ar fi nedrept sa fiti pedepsit...fără pedeapsă...
Din acest motiv ar fi bine sa va cautati avocat care sa știe sa facă dreptate daca sunteți nevinovat intrucat vor fi ceva probleme...și va fi ceva de luptat...

București 2023

AlexUrs, utilizator
Pai...nu prea ati rezolvat nimic.

Acestea sunt chestiuni dificile si putini avocat razbat.
Insa, ideea este sa nu ajungeti la proces ca sa fiti condamnat si sa puteti si conduce in mod legal daca sunteti nevinovat chiar si pana la proces daca ar fi sa fiti trimis in judecata.
Eu asa am inteles ca trebuie pusa problema daca sunteti nevinovat si nu prea inteleg cum asteapta avocatul procesul...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Intr un final au iesit analizele rezultatul fiind NEGATIV,intrebarea e ....
Pot face o cerere de restituire permis sau macar o dovada cu drept de circulatie pana la clasarea cazului care am inteles ca poate dura 1 sapt.2 dar si cateva luni,fiind in pragul de a fii dat afara de la munca sub pretextul ca nu mai pot astepta