Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pensie facultativa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pensie facultativa

Buna ziua.
Spuneti-mi va rog parerea dumneavoastra despre un contract incheiat de firma pe numele unui director ( care are incheiat cu firma un contract de management , incaseaza indemnizatie si plateste contributii ca la orice salariu ) pentru o pensie facultativa , daca se incadreaza in limita de 400 euro deductibil pe an sau este asimilat beneficiilor salariale si trebuie introdus in statul de plata si platite contributii de catre director desi contractul este incheiat de firma pe numele lui. Adica eu nu vad care ar mai fi beneficiul daca acel director isi plateste contributii din indemnizatie pentru o pensie facultativa platita de societate pe numele lui. Cu multumiri. Carmen Gheorghiu
george-neagu, moderator