avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE - TATI DIFERITI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE - TATI DIFERITI

Buna seara, va rog un răspuns în următoarea speță:
- trei surori toate decedate;
- se împarte un apartament al SURORII nr. 3 care nu a avut copii, soțul fiind decedat;
MOSTENITORII sunt:
- 2 nepoți din partea SURORII Nr. 1;
- un strănepot din partea SURORII Nr. 2 ( tatăl acestuia, nepotul SURORII Nr. 3 ,fiind decedat).
SORA Nr. 2 si SORA NR. 3 au avut același tata;
SORA Nr.1 a avut alt tata.
Cum se împarte apartamentul celor trei moștenitori?
Vă mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Karmaniko , utilizator 16:01, 14 Martie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1/4 partea surorii nr. 1. (1/8 nepotul + 1/8 nepotul)
3/4 partea surorii nr. 2. (care merge la strănepotul).

Nu mai ofer explicații, fiindcă pe unii îi deranjează „traducerile” mele prea pe românește din avocățească.
Ultima modificare: Marți, 14 Martie 2023
romascanu, moderator
Nuuu... Pe cei mai mulți îi luminează și la cap, și în ziua în care le citesc!
Ultima modificare: Marți, 14 Martie 2023
Manuela Rășină, administrator
Multumesc frumos.
Chiar as dori niste explicatii mai amanuntite.
Multumesc!
"Unii" aia care au invatat ceva pe de rost (fara sa si inteleaga ce) si vad totul prin ochelari de cal?
Eu abia astept sa scrieti ceva. Ma lamuresc si ma luminez cum se zice si mai sus: si la minte, si la suflet.
Mi-am facut cont numai ca sa va raspund. In rest, citesc si invat.

P.S. Sa vedem cine "editeaza" stergand mesajul. Va fi unul dintre acei "unii".
Ultima modificare: Marți, 14 Martie 2023
Norocel55, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimata d-na avocat Romascanu , mare pacat ar fi daca ati renunta la a raspunde userilor care pun intrebari asa cum stiti dvs. ca le-ar fi de folos , in stilul dvs. caracteristic . Si asta pentru ca cei care intreaba ( in masura covarsitoare ) nu au pregatire juridica , pun problema asa cum considera ei ca trebuie sa intrebe si ... se dovedeste ca se pot deschide n posibilitati . Daca “ unii “ considera ca e suficient sa dai copy-paste din paragrafe de lege , uita ca - cu putina stradanie - oricine le poate gasi pe internet . Problema e interpretarea lor de catre juristi pentru cei care au o problema de rezolvat , asta e nevoia lor:. Si , daca poti sa luminezi persoana ( prin exemple , printr-un limbaj pe care-l intelege ) - practic - ti-ai atins scopul , ai dat o mana de ajutor dezinteresat . Altfel , o femeie cu inteligenta sclipitoare si “ toba de carte “ , ( impresia mea ) poate starni invidii ... PS. Va fi existand invidie intre avocati ? doar ma intreb...

Alte discuții în legătură

Drept mostenire dupa sora vitrega ottilia2805 ottilia2805 Mama mea avea 5 ani cand i-a murit mama. Tatal, se recasatoreste si in urma casatoriei se nasc o sora si un frate. Sora, nu se casatoreste niciodata si nici nu ... (vezi toată discuția)
Succesiune frati cosangvini alinared alinared Buna ziua! am nevoie de un sfat, ma aflu in urmatoarea situatie. Am o sora doar dupa tata, dintr-o alta casatorie a tatalui meu. Aceasta sora despre care am ... (vezi toată discuția)
Cota mostenire nepoti? Balaurul Balaurul Buna ziua, Va rog un raspuns pentru urmatoarea situatie de mostenire (dupa un unchi decedat fara copii, sotie, testament), asadar: decedatul are - [b]doi ... (vezi toată discuția)