Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, cate zile de puericultura se ofera tatalui ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, cate zile de puericultura se ofera tatalui incepand ...

Buna ziua,
cate zile de poericultura se ofera tatalui incepand cu anul 2023? 10 zile sua 15 zile? si 5 zile pt nasterea copilului?
sau a ramas la fel ca si pana acum : 10 zile poericultura si 5 zile nastere?

merci
Dali
Concediu paternal : 10 zile lucratoare + 5 zile lucratoare daca are curs de puericultura

Zilele libere platite pentru nasterea copilului se acorda numai daca in reg.intern sau in c.c.m. aplicabil sunt prevazute la nivel de angajator.
si acest concediu paternal de 15 zile este obligatoriu sa fie suspendat si CIM-ul in revisal?

si cele 5 zile pt nastere se trec separat ca si zile libere?
Art. 51 C.mun.
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:
....
c) concediu paternal;
.....

Suspendarea contractului individual de munca in temeiul art. 51 alin. (1) lit. c) C. muncii este facultativa pentru angajator.

Cele 5 zile pentru nastere se trec separat ca si zile libere platite.
sa inteleg ca nu e obligatorie sa se efectueze suspendarea celor 15 zile in revisal?sau se suspenda doar 10 zile? si celelalte 5 zile reprezinta cele de nastere copil?
este suficienta doar cererea angajatului pt cele 15 zile?