avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pe certificatul de invaliditate am gradul 3, medie, cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pe certificatul de invaliditate am gradul 3, medie, cu drept ...

Pe certificatul de invaliditate am gradul 3, medie, cu drept de munca/patru ore. Am depus dosarul la casa de pensii Bucuresti.
Voi lua 1125 ron(caz boala) indenimzatia ninima? am 12 ani de munca.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 09:19, 16 Martie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1125 lei este minimul. Dumneavoastră puteți lua mai mult dacă ați avut salariul mare si ați cotizat consistent în ăștia 12 ani. Și nu-i indemnizație de handicap, e PENSIE de boală, dacă aveți decizie de invaliditate.
Pensia se calculează inițial în funcție de punctajul acumulat.
Ultima modificare: Marți, 14 Martie 2023
Dapix, utilizator
Conteaza si cu cat ati contribuit. nu numai anii lucrati.
Multi nu inteleg asta si nu vor "sa dea bani la Stat", declarand salarul minim pe economie. La pensie insa, se simte.
Decizie pensie N23

Am primit decizia de pensionare in data de 02.03.2023. In decizie spune acordarea pensiei de invaliditate (cod pensie N23).
Am citit pensia de asigurari sociale 881 lei.
Am varsta de 35 ani. Stagiul total de cotizare realizat 12 ani, 5 luni ai 15 zile.
Numar total de puncte realizate 12,24554,(conditii normale de munca 4,70596;) Indice de corectie 1,41. Punctajul mediu anual 0,49332 din care: aferent indicelui de corectie 0,14345, valoarea punctului de pensie este 1785 lei.
Eu cred, dupa parerea mea, ca nu este calculata bine pensia de gradul III. Pensie minima este de 1125 ron/2023 plus 13 ani de munca.
Spuneti-mi va rog, daca este bine calculata.
Cu multumiri, astept raspuns de la dvs.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
O să primiți pe cupon 1125 lei pensie, dar pensia reală este doar cuantumul de 881 lei.
Diferența până la 1125 este ajutor social.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Casa de pensii a calculat bine și corect punctajul care vi se cuvine.
Veți primi ca ajutor social diferența până la cuantumul pensiei minime.
Ultima modificare: Joi, 16 Martie 2023
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua.an primit decizia privind acordarea pensiei de invalididate ... MariBora MariBora Buna ziua.am primit decizia privind acordarea pensiei de invalididate cod pensie N23 Cuantumul pensiei 107 lei Total puncte 1.48665 Punctaj mediu anual ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! am depus dosarul de pensionare pe caz de invaliditate ... Tina 123 Tina 123 Bună ziua! Am depus dosarul de pensionare pe caz de invaliditate grad 2 cod pensie n22 și am primit decizia din care reiese ca am pensie de 74 de lei,și ... (vezi toată discuția)
Decizie pensie n23 LUIZADRAGU LUIZADRAGU Am primit decizia de pensionare in data de 05.2014. In decizie spune acordarea pensiei de invaliditate (cod pensie N23). Am citit pensia de asigurari sociale ... (vezi toată discuția)