Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Probleme cu contabila, nu mai raspunde la tel, nu mai ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Probleme cu contabila, nu mai raspunde la tel, nu mai vrea sa dea actele, servicii incomplete

Buna ziua,
Am o situatie cu contabila si sper sa ma puteti sfatui cu ce as putea face sa rezolv situatia.
Pt a avea un pic de context am sa va fac un mic istoric.
Firma mea are cod caen 5920, prestez servicii si sunt in mare legatura cu horeca.
In anul 2019 am avut activitate pe firma, cam 15 facturi prin care am incasat bani pe serviciile prestate si ca iesiri cheltuieli, mai sunt niste cumparaturi de echipament si licente pt activitatea pe care o desfasuram. Cam asta a fost tot 2019.
In 2020 a venit pandemia si lucrand indeaproape cu horeca, toate contractele pe care le aveam deja semnate s-au amanat si in tot 2020 dupa cum stiti nu s-a desfasurat nici o activitate in horeca.
Pentru anii 2019 si 2020 de care v am povestit am achitat integral serviciile contabilei, ba chiar in 2020 am achitat in avans pt 6 luni.
Prin luna august 2020 am fost instiintat de anaf ca am firma pusa pe inactiv, contabila spunandu mi ca sa fiu linistit ca este o greseala si ca se rezolva.
Pana prin luna martie, aprilie 2021 am insistat sa rezolvam situatia cu anaf si motivul pt care au pus firma pe inactiv si mi a spus sa fiu linistit ca se rezolva, este o greseala facuta de anaf, timp in care eu am continuat sa o platesc.
Din 2021 am renuntat la orice eventuale activitati cu firma, inca era pandemie si era pe hold tot pus inca, moment in care am si incetat sa o platesc deoarece inca era nerezolvata treaba cu anaf si deja incepuse sa mi raspunda foarte rar la telefon
amanandu ma spunandu mi sa fiu linistit.
De atunci tot incerc sa rezolv cu situatia firmei.
Contabila de mai bine de un an a incetat sa-mi mai raspunda complet la telefon fara sa justifice motivele pt care nu mai vrea sa raspunda.
De cateva luni incerc sa recuperez actele de la dansa pt a rezolva situatia cu anaf si contabila refuza in continuare sa raspunda la telefon.
De mai bine de un an o sun si ii scriu mesaje prin care o rog frumos sa facem cumva sa rezolvam situatia si refuza sa mi spuna orice sau sa mi dea actele.

Am apelat la serviciile unui nou contabil si am aflat ca pt anii 2019 si 2020 cand am platit integral pe contabila pt serviciile dansei nu este depus nici un bilant pt nici un an 2019 si 2020 si mai si lipsesc niste trimestre.
Mai specific ca doamna contabil este expert contabil si membru CECCAR si impreuna am acceptat sa lucram fara contract, toti banii pt serviciile dansei fiind dati cash sau in contul personal fara a avea vreun
contract cu dansa si normal fara sa mi factureze pt serviciile prestate.

Intrebarea si sfatul pe care va rog sa mi-l dati este ce as putea face.
Cum as putea sa recuperez actele, ce optiuni as avea in afara de sunat,mesaje mers la birou, pt ca aceste lucruri deja le am facut.
Avand in vedere ca am achitat toate sumele cerute de doamna contabil pt anii 2019 si 2020 si acesti ani sunt incompleti fara bilanturi depuse, exista legal vorbind vreo pozibilitate sa o oblig sa-si duca la bun sfarsit munca macar
pentru anii pt care a fost platita 2019 si 2020.
Va multumesc anticipat.
Alexandru Laurentiu, utilizator
Ii puteti scrie pe mail sau un mesaj pe telefon , whatsup etc un mesaj prin care sa ii solicitati acest lucru .
In caz contrar fiind membra CECCAR sa o informati ca ii veti face plangere la acest for profesional .
Credeti-ma nu va risca sa fie sanctionata de CECCAR sau chemata la comisia de disciplina pt ca e profesia ei in joc .
Deci sigur veti rezolva asa. Mult succes !
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal
Va multumesc pentru sfat, apreciez !
Mesaje i am trimis pe toate caile existente. De un an fac asta si fara raspuns.
In tot acest timp am pastrat decenta si omenia sa zicem asa, fara sa fac vreo amenintare vorbind (singur se pare) foarte politicos prietenos si umil chiar as spune.
As incerca sa evit o eventuala reclamatie la CECCAR si sa o rezolvam pasnic.
Nu pare că ați reuși să rezolvați pașnic. Urmați sfatul d-lui Grama și scrieți-i că o reclamați la CECCAR, poate se dezmeticește.

vorbind (singur se pare) foarte politicos prietenos si umil chiar as spune.

Tocmai de aceea vă tratează așa. Din păcate există profesioniști (în toate domeniile, nu doar în fiscal) care confundă bunul simț cu slăbiciunea și își bat joc de clienți. Fiți mai ferm. Nu vă face niciun favor, n-aveți de ce să vă umiliți.
Puteti sa-i spuneti si ca va ganditi serios sa-i faceti plangere penala pt inselaciune daca nu va impacati = da toate actele si returneaza banii pt balantele/bilanturile nedepuse..

""Art. 244.
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

Supralicitati si aveti sanse sa obtineti macar actele.
Poate va uitati telefonul deschis pe inregistrare atunci cand o cautati la birou...
Sau poate nu vă uitați telefonul pe înregistrare, că este ilegal să o înregistrati fără acordul ei.

Oricum, acționați pentru că pentru 2019 deja a cam intervenit prescripția (dacă doreați să cereți înapoi onorariile încasate pentru servicii neefectuate).

Adrian Horatiu a scris:

Puteti sa-i spuneti si ca va ganditi serios sa-i faceti plangere penala pt inselaciune daca nu va impacati = da toate actele si returneaza banii pt balantele/bilanturile nedepuse..

""Art. 244.
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

Supralicitati si aveti sanse sa obtineti macar actele.
Poate va uitati telefonul deschis pe inregistrare atunci cand o cautati la birou...