Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Valabilitate RCA Euroins???
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Valabilitate RCA Euroins???

Bună ziua! Ce se întâmplă acum cu cei care au RCA făcut la euroins pe un an de zile mai este valabil sau nu??? Mulțumesc!
Bună ziua,

Da, este valabilă până când se va pronunța o hotărâre de deschidere a procedurii de faliment. Mai este până atunci.

Puteți încheia un alt RCA la un asigurător fără probleme. Diferența de primă se poate recupera de la Fondul de Garantare a Asiguraților - asta dacă nu ați avut daune pe polița actuală.

Aveți detalii aici:
www.avocatnet.ro/articol_639...
Eu am fost lovit de un asigurat Euroins. Am finalizat dosarul de despagubire, Am trimis cererea de despagubire catre Euroins si nici un semn de viata. Trebuie sa ma adresez FGA sau sa astept declararea falimentului ?
Exista îndrumar comunicat. E valabil ca la fostele companii. Vezi City, Carpatica, etc. Chiar și pe internet sunt multe articole legate de întrebările Dvs. Chiar și un comunicat dat de Euroins.

leorot a scris:

Eu am fost lovit de un asigurat Euroins. Am finalizat dosarul de despagubire, Am trimis cererea de despagubire catre Euroins si nici un semn de viata. Trebuie sa ma adresez FGA sau sa astept declararea falimentului ?

Când vă expiră actuala asigurare, vă recomand să încheiați o alta care să conțină și clauza decontării directe. În felul ăsta, în caz de accident din vina celuilalt șofer, nu mai trebuie să vă bateți capul cu astfel de probleme, ci deschideți dosarul de daună la propriul dvs. asigurător Pentru câteva zeci de lei în plus, eu zic că merită.
da asa este. dar pana la expirarea actualei mele asigurari eu trebuie sa imi repar masina si sa primesc banii pe acest accident. ce fac ?