avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Valabilitate RCA Euroins???
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Valabilitate RCA Euroins???

Bună ziua! Ce se întâmplă acum cu cei care au RCA făcut la euroins pe un an de zile mai este valabil sau nu??? Mulțumesc!
Bună ziua,

Da, este valabilă până când se va pronunța o hotărâre de deschidere a procedurii de faliment. Mai este până atunci.

Puteți încheia un alt RCA la un asigurător fără probleme. Diferența de primă se poate recupera de la Fondul de Garantare a Asiguraților - asta dacă nu ați avut daune pe polița actuală.

Aveți detalii aici:
www.avocatnet.ro/articol_639...
Eu am fost lovit de un asigurat Euroins. Am finalizat dosarul de despagubire, Am trimis cererea de despagubire catre Euroins si nici un semn de viata. Trebuie sa ma adresez FGA sau sa astept declararea falimentului ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exista îndrumar comunicat. E valabil ca la fostele companii. Vezi City, Carpatica, etc. Chiar și pe internet sunt multe articole legate de întrebările Dvs. Chiar și un comunicat dat de Euroins.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


leorot a scris:

Eu am fost lovit de un asigurat Euroins. Am finalizat dosarul de despagubire, Am trimis cererea de despagubire catre Euroins si nici un semn de viata. Trebuie sa ma adresez FGA sau sa astept declararea falimentului ?

Când vă expiră actuala asigurare, vă recomand să încheiați o alta care să conțină și clauza decontării directe. În felul ăsta, în caz de accident din vina celuilalt șofer, nu mai trebuie să vă bateți capul cu astfel de probleme, ci deschideți dosarul de daună la propriul dvs. asigurător Pentru câteva zeci de lei în plus, eu zic că merită.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
da asa este. dar pana la expirarea actualei mele asigurari eu trebuie sa imi repar masina si sa primesc banii pe acest accident. ce fac ?

Alte discuții în legătură

Despagubire rca - faliment valentinneagu87 valentinneagu87 Buna ziua, As dori un sfat/o parere legata de urmatoarea problema. Am fost implicat intr-un accident de masina iar vinovatul are asigurare la o firma aflata ... (vezi toată discuția)
Asigurarea astra oana192 oana192 buna ziua.. am facut si eu un accident cu masina ....eufiind vinovata. si am asigurarea de la astra... cum se procedeaza?am aflat ca , constatatorul de la ... (vezi toată discuția)
Accident cu autoturism asigurat la astra vasile2013 vasile2013 Daca am fost lovit de un autoturism care are asigurare la ASTRA care este procedura cea mai rapida ca sa pot sa repar autoturismul si sa ma folosesc din noi de ... (vezi toată discuția)