avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se poate verifica vechimea de munca pana ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se poate verifica vechimea de munca pana prezent???,Stiut ...

Cum se poate verifica vechimea de munca pana prezent???,Stiut faptul ca nu este deja carnet de munca si Romtelecom unde apartine dupa atatea schimbar ???,Este vorba de mun Gheorgheni judetul Harghita
Multumesc foarte frumos daca primesc un raspuns
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:55, 20 Martie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti unde sa va verificati vechimea cumulata .... .

Pana la data abrogarii Decretului nr.92/1976, respectiv 01.01.2011, vechimea in munca si in specialitate se probeaza cu carnetul de munca sau cu adeverinte de vechime in cazul in care nu s-a intocmit carnet de munca.


Incepand cu data 01.01.2011, constituirea vechimii in munca se face in baza adeverintelor de vechime/extras REVISAL eliberate exclusiv de catre angajatori, obligatie legala instituita potrivit art.7 alin.6 din HG nr.905/2017 privind registrul general de evidenta a salariatilor.
De asemenea, ITM-ul va poate elibera un extras REVISAL privind situatia contractelor individuale de munca transmise la inspectorat, ulterior datei de 01.01.2011, contra cost.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti unde sa va verificati vechimea cumulata .... .

Pana la data abrogarii Decretului nr.92/1976, respectiv 01.01.2011, vechimea in munca si in specialitate se probeaza cu carnetul de munca sau cu adeverinte de vechime in cazul in care nu s-a intocmit carnet de munca.


Incepand cu data 01.01.2011, constituirea vechimii in munca se face in baza adeverintelor de vechime/extras REVISAL eliberate exclusiv de catre angajatori, obligatie legala instituita potrivit art.7 alin.6 din HG nr.905/2017 privind registrul general de evidenta a salariatilor.
De asemenea, ITM-ul va poate elibera un extras REVISAL privind situatia contractelor individuale de munca transmise la inspectorat, ulterior datei de 01.01.2011, contra cost.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, de curand am obtinut un post la un spital de stat ... Elena 0294 Elena 0294 Buna ziua, de curand am obtinut un post la un spital de stat si mi se cere la angajare adeverinta de vechime in munca. Eu am doar revisalul de la fosturile ... (vezi toată discuția)
Am cerut o adeverinta de la angajator care îmi trebuie la banca, ... Chiva53 Chiva53 Am cerut o adeverinta de la angajator care îmi trebuie la banca, si au trecut acolo ca nu am carte de munca într-adevăr știu ca carte de munca fizic nu se ... (vezi toată discuția)
Adeverinta de vechime liliigretz liliigretz Adeverinta de vechime pentru un angajat se elibereaza pe toata perioada lucrata intr-o unitate sau numai pentru perioada 01.01.2011 pana in prezent? Mentionez ... (vezi toată discuția)