Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ce taxe se platesc in Romania daca se castiga un ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ce taxe se platesc in Romania daca se castiga un concurs în SUA?

Buna ziua!
In cazul in care o persoana castiga un concurs in SUA (pe Twitter) si primeste ca premiu 5000 de dolari, ce fel de taxe trebuie platite in Romania avand in vedere ca suma a fost impozitata in SUA (a primit formularul 1042-S)?
Va multumesc anticipat
george-neagu, moderator
aici plateste 10% dar daca a platit in SUA deja cel putin 10% ...aici nu mai datoreaza nimic . Depune declaratia unica