Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Este legal ca un reporter sa faca si sa publice poze ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Este legal ca un reporter sa faca si sa publice poze cu victime ...

Este legal ca un reporter sa faca si sa publice poze cu victime (răniți) ale unui accident auto pe numeroase rețele sociale și site-uri web fără a ascunde/blura figurile acestora?
Există vreo asociere sau necesitate de a documenta astfel de evenimente în trafic pe care organele competente (politia rutiera) aleg sa o transfere la astfel de terti, sau doar acestia din urma sunt in cautarea senzationalului in ghinionul altora?
Tin sa mentionez ca in aceasta situatie poza a fost facuta dintr-un spatiu public (strada) surprinzand un spatiu privat (atat masina implicata cat si soferul se aflau intr-o curte, nu pe carosabil)