avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Activitatea de Administrator de imobile in condominiu ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Activitatea de Administrator de imobile in condominiu ca pfa

activitatea de Administrator de imobile in condominiu este activitate dependenta sau independenta
se inregistreaza la ANAF sau la CAMERA DE COMERT
Ultima modificare: Joi, 23 Martie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:35, 22 Martie 2023
PFA-urile se inregistreaza la ONRC.
Codul Fiscal 2023 actualizat
ART. 7 1. activitate dependentă - orice activitate desfăşurată de o persoană fizică într-o relaţie de angajare generatoare de venituri;
3. activitate independentă - orice activitate desfăşurată de către o persoană fizică în scopul obţinerii de venituri, care îndeplineşte cel puţin 4 dintre următoarele criterii:
3.1. persoana fizică dispune de libertatea de alegere a locului şi a modului de desfăşurare a activităţii, precum şi a programului de lucru;
3.2. persoana fizică dispune de libertatea de a desfăşura activitatea pentru mai mulţi clienţi;
3.3. riscurile inerente activităţii sunt asumate de către persoana fizică ce desfăşoară activitatea;
3.4. activitatea se realizează prin utilizarea patrimoniului persoanei fizice care o desfăşoară;
3.5. activitatea se realizează de persoana fizică prin utilizarea capacităţii intelectuale şi/sau a prestaţiei fizice a acesteia, în funcţie de specificul activităţii;
3.6. persoana fizică face parte dintr-un corp/ordin profesional cu rol de reprezentare, reglementare şi supraveghere a profesiei desfăşurate, potrivit actelor normative speciale care reglementează organizarea şi exercitarea profesiei respective;
3.7. persoana fizică dispune de libertatea de a desfăşura activitatea direct, cu personal angajat sau prin colaborare cu terţe persoane în condiţiile legii;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa - taxe si modul incadrarii vvvv vvvv Buna ziua. Zilele trecute am decis sa-mi infiintez un PFA. Pana aici toate bune si frumoase. Domeniul principal - administrare imobile, cod CAEN 6832 Am ... (vezi toată discuția)
Acte pentru suspendare pfa nbun1 nbun1 Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti cu ce acte trebuie sa ma prezint la camera de comert pt a-mi suspenda activitatea pe o perioada determinata pe PFA.. si cam ... (vezi toată discuția)
Meditator inregistat la onrc Cornelia 2709 Cornelia 2709 Bună ziua! Sunt meditator, ofer cursuri de engleză copiilor si sunt înregistrată la ANAF. Mai este nevoie să mă înregistrez si la ONRC? Este această ... (vezi toată discuția)