Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Prestez servicii de IT intracomunitare; va trebui sa ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Prestez servicii de IT intracomunitare; va trebui sa plătesc și tva?

Buna ziua!

Prestez servicii de IT intracomunitare (catre o firma din UE, dar din afara Romaniei) si facturez cu taxare inversa (0% TVA, am cod de TVA intracomunitar).
Am un rate pe zi, asa ca facturez x zile * rate-ul., in euro. Primesc o suma de bani lunara in functie de cate zile lucrez care va depasi plafonul de 300.000 de lei spre sfarsitul anului.
In afara faptului ca va trebui sa ma inregistrez ca platitor de TVA (deocamdata am doar cod TVA intracomunitar) - va trebui sa platesc si TVA?
Daca da, platesc TVA doar pe suma ce depaseste 300.000 de lei?
Prin platesc TVA ma refer la taxele datorate la stat.
Exemplu: facturez si incasez 320.000 lei in 2023 - platesc TVA pe acei 20.000 care au depasit suma? (19% * 20.000 = 3800 lei de plata?)
Sau pentru ca este serviciu intracomunitar nu mai e nevoie?
Ceea ce vrea sa inteleg e ce taxe voi avea de platit la stat pe 2023:
1. 10% + CAS + CASS
sau
2. 10% + CAS + CASS + TVA

george-neagu, moderator
Desi dupa plafonul de 300.000 lei va inregistrati in scop de TVA , nu veti factura cu TVA pt tari UE daca acei clienti va vor da un cod valid de TVA pe care sa le facturati.
Veti depune decont de TVA si Declaratia intracomunitara 390 pt aceste servicii .

Deci e varianta 1.
În plus - dacă nu aveți clienți din România - puteți recupera de la statul român TVA plătit pentru achizițiile făcute în țară.