Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Se plateste tva?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Se plateste tva?

1. Casa achizitionata pe firma cu taxare inversa prin contract de vanzare-cumparare. In iulie 2023 se implinesc 5 ani de la achizitie. In cazul vanzarii/darii in plata catre o persoana fizica, se mai plateste tva?

2. Firma datoreaza asociatului o suma mare de bani. Societatea da in plata catre asociat un imobil in vederea stingerii datoriei. In acest caz, societatea mai achita tva-ul?

george-neagu, moderator
1. Da sa va ajusta TVA ( din suma dedusa prin taxare inversa 15 ani - perioada de ajustare fiind 20 de ani si 5 ani a fost folosita in scopuri taxabile). Vedeti art 305 din CF

2. Depinde acel imobil cum a fost achizitionat si ce vechime are.
2. Imobil achizitionat acum 5 ani cu taxare inversa. La darea in plata catre asociat se mai achita tva?
se vinde fara TVA prin dare in plata insa va trebui ajustarea de care am zis la pct 1.
Sau vindeti cu TVA si nu se mai face ajustarea .
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal