Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare despăgubire Cedo
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare despăgubire Cedo

Buna ziua , as dori sa știu dacă o sumă primita că despăgubire Cedo pt condiții grele de detenție este supusă impozitării, ca venit personal
george-neagu, moderator
Bună ziua,

Nu.
Art. 23 cod fiscal
La calculul rezultatului fiscal, următoarele venituri sunt neimpozabile:
m) despăgubirile primite în baza hotărârilor Curţii Europene a Drepturilor Omului;