Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Existã o anumitã vârstã pânã la care poate lucra ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Existã o anumitã vârstã pânã la care poate lucra un pensionar ...

Existã o anumitã vârstã pânã la care poate lucra un pensionar angajat(cumuleaza legal pensia si salariul)?
Pana cand se achita de sarcinile de serviciu conform CIM si angajatorul il mai tine.

Se poate angaja spre ex. un pensionar de 70 de ani?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, se poate angaja o astfel de persoana.
Si pe perioada nedeterminata?
Si pe perioada nedeterminata. Daca omul nu mai poate, tot se intrerupe CIM.