Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Demolare naturala casa din cărămidă nearsa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Demolare naturala casa din cărămidă nearsa

Buna ziua. La casa de la țară, in Contractul de vânzare-cumpărare apare și o construcție separată de Casă și anume o bucătărie de vară de 27 mp, edificată in 1940, din cărămidă nearsa și cu fundație de piatră. Problemă este că aceasta se demolează natural, sub acțiunea ploii, vântului etc, și constituie un pericol. Avem voie sa o demolam și să construim alta din cărămizi arse/BCA? E nevoie de ceva autorizații pentru demolare/construcție. Precizez că este exclusa renovarea ei din cauza zidăriei actuale (cărămida nearsa). Mulțumesc.
Aveti nevoie de autorizatie de la primarie pentru demolare si constructie noua. Pentru autorizatie trebuie sa prezentati proiect tehnic intocmit de o firma autorizata. Proiectantul va obtine avizele necesare conform normativelor de proiectare in vigoare.
Pentru demolare si o constructie noua, dupa ce obtineti autorizatia de la primarie trebuie sa angajati un diriginte de santier, contracost.
Pe vremea aceea, zidăria caselor era din cărămidă nearsa iar acum, după 83 de ani, se dărâmă de la sine. Chiar și așa, dacă se demolează natural trebuie sa am autorizație, proiect tehnic etc? Mulțumesc.

POPA GHEORGHE a scris:

Aveti nevoie de autorizatie de la primarie pentru demolare si constructie noua. Pentru autorizatie trebuie sa prezentati proiect tehnic intocmit de o firma autorizata. Proiectantul va obtine avizele necesare conform normativelor de proiectare in vigoare.
Pentru demolare si o constructie noua, dupa ce obtineti autorizatia de la primarie trebuie sa angajati un diriginte de santier, contracost.

Autorizatia este obligatorie. Nu o puteti obtine decat in baza unui proiect tehnic.
Ce varianta există pt a nu fi nevoiți să ajungem la proiect tehnic, diriginte de șantier pt o construcție din pământ din 1940, cu o suprafață de 27 mp? Mulțumesc.

POPA GHEORGHE a scris:

Autorizatia este obligatorie. Nu o puteti obtine decat in baza unui proiect tehnic.

Legislatia in vigoare nu permite altfel.