Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretiner ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretiner ...

Contract de intretinere
Bună seara! Am nevoie de o lămurire : care sunt moștenitorii care ar putea ataca un contract de întreținere sau sa ceara în instanta rezoluțiunea lui, moștenitorii de ce grad?
Moștenitorii direcți, care au un interes și cărora le profita rezoluțiunea contractului de întreținere.
Iar asta depinde de ce rude are cel întreținut.
Mulțumiri! V-aș fi recunoscătoare dacă mi-ați spune care este gradul moștenitorilor care ar putea ataca, având în vedere faptul ca persoana care urmează a fi întreținută are o singura fiica și o singura nepoata de fiica. Va multumesc
flori2009, utilizator
Ambele pot. Sunt descendenți (clasa 1), fiica de gradul 1 și nepoata de gradul 2
Mii de mulțumiri pentru răspuns.
Dacă va îndepliniți obligațiile asumate prin contract,păstrați chitanțe pt alimentele,medicamentele cumpărate, atunci șansele de a obține rezolutiunea sunt mici..