avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretiner ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretiner ...

Contract de intretinere
Bună seara! Am nevoie de o lămurire : care sunt moștenitorii care ar putea ataca un contract de întreținere sau sa ceara în instanta rezoluțiunea lui, moștenitorii de ce grad?
Cel mai recent răspuns: flori2009 , utilizator 16:23, 26 Martie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Moștenitorii direcți, care au un interes și cărora le profita rezoluțiunea contractului de întreținere.
Iar asta depinde de ce rude are cel întreținut.
Mulțumiri! V-aș fi recunoscătoare dacă mi-ați spune care este gradul moștenitorilor care ar putea ataca, având în vedere faptul ca persoana care urmează a fi întreținută are o singura fiica și o singura nepoata de fiica. Va multumesc
Ultima modificare: Duminică, 26 Martie 2023
flori2009, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ambele pot. Sunt descendenți (clasa 1), fiica de gradul 1 și nepoata de gradul 2
Mii de mulțumiri pentru răspuns.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă va îndepliniți obligațiile asumate prin contract,păstrați chitanțe pt alimentele,medicamentele cumpărate, atunci șansele de a obține rezolutiunea sunt mici..

Alte discuții în legătură

Succesiune. V-M V-M Succesiune. Bună ziua. Soțul meu a decedat. În cazul în care cei 2 copii renunță la partea lor de moștenire cine vine la rând? Nepoata (fiica unuia ... (vezi toată discuția)
Enigma mostenirii..:) straclaudiu straclaudiu sotia mea are un bunic vaduv de 30 de ani dar care incepand de la un an dupa moartea sotiei traiese in concubinaj. el ar vrea sa ii lase nepoatei lui ( ... (vezi toată discuția)
Succesiune mostenire sora dumitru suiu dumitru suiu Buna seara , Ma numesc Suiu Dumitru,din Botosani si va rog lamuriti-ma in problema de mai jos : am avut o sora ,decedata anul acesta,care a avut un ... (vezi toată discuția)