avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 357 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Va rog sa-mi spuneti daca in cntractul de munca parte ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Va rog sa-mi spuneti daca in cntractul de munca parte time trebuie ...

Va rog sa-mi spuneti daca in cntractul de munca parte time trebuie specificat intrevalul orar in care angajatul se prezinta la munca, si in ce lege este prevazut acest aspect.! Astept raspuns urgent! Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:19, 27 Martie 2023
Art. 105 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă cu timp parţial cuprinde, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (2), următoarele:
a) durata muncii şi repartizarea programului de lucru;
b) condiţiile în care se poate modifica programul de lucru;
....


Ordinul MMSS nr. 2171/2022 pentru aprobarea modelului-cadru de c.i.m.
.....
G. Durata timpului de muncă și repartizarea acestuia
........
2. O fracțiune de normă de ...... ore/zi, ……… ore/săptămână ....... ore/lună;
a) Repartizarea programului normal de muncă se face: în zilele ...................., între orele …………………….., sau ………………………………(inegal/schimburi/flexibil/individualizat etc.), după cum urmează: ……………………………….
b) Programul de muncă se poate modifica în condițiile regulamentului intern/contractului colectiv de muncă aplicabil.
c) Nu se vor efectua ore suplimentare, cu excepția cazurilor de forță majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente sau înlăturării consecințelor acestora.
Ultima modificare: Luni, 27 Martie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Repartizarea durata timp de munca_cim cu timp partial gwendolen gwendolen Dorim sa incheiem un act aditional de modificare a duratei timpului de munca si repartizarea acestuia, la un contract cu timp partial (6 ore), individualizat, ... (vezi toată discuția)
Program de lucru part-time si inegal suciu_diana suciu_diana Buna seara, in contractul de munca trebuie sau nu specificat care este orarul de lucru part-time, respectiv cel inegal? La cel inegal cum se specifica, ... (vezi toată discuția)
Modificare contract de munca cu timp partial narciz767 narciz767 Sotia mea lucreaza la un cabinet medical cu contract de munca partial, respectiv 20 ore/ saptamana (in 3 zile/ saptamana). In prezent in contract este ... (vezi toată discuția)