Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Va rog sa-mi spuneti daca in cntractul de munca parte ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Va rog sa-mi spuneti daca in cntractul de munca parte time trebuie ...

Va rog sa-mi spuneti daca in cntractul de munca parte time trebuie specificat intrevalul orar in care angajatul se prezinta la munca, si in ce lege este prevazut acest aspect.! Astept raspuns urgent! Va multumesc!
Art. 105 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă cu timp parţial cuprinde, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (2), următoarele:
a) durata muncii şi repartizarea programului de lucru;
b) condiţiile în care se poate modifica programul de lucru;
....

Ordinul MMSS nr. 2171/2022 pentru aprobarea modelului-cadru de c.i.m.
.....
G. Durata timpului de muncă și repartizarea acestuia
2. O fracțiune de normă de ...... ore/zi, ……… ore/săptămână ....... ore/lună;
a) Repartizarea programului normal de muncă se face: în zilele ...................., între orele …………………….., sau ………………………………(inegal/schimburi/flexibil/individualizat etc.), după cum urmează: ……………………………….
b) Programul de muncă se poate modifica în condițiile regulamentului intern/contractului colectiv de muncă aplicabil.
c) Nu se vor efectua ore suplimentare, cu excepția cazurilor de forță majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente sau înlăturării consecințelor acestora.
Cornel Vasile, Consilier juridic