Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara! De aproximativ 6 luni, primesc mailuri, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara! De aproximativ 6 luni, primesc mailuri, mesaje, sau ...

Buna seara! De aproximativ 6 luni, primesc mailuri, mesaje, sau apeluri, aproape zilnic, de la un fost iubit. Desi l-am blocat de pe toate adresele cunoscute de mine, aceasta isi creaza alte conturi de pe care imi trimite mesaje, continutul lor nu este unul amenintator, dar in timpul relatiei a fost agresiv atat verbal cat si fizic, cauzandu-mi astfel o temere de ce s-ar intampla daca ne-am intalni accidental pe strada. Acesta imi contacteaza de asemenea prietenii si familia. In cazul in care depun o plangere, avand in vedere continutul mesajelor in care acesta nu ma ameninta sau jigneste, se poate face ceva? Multumesc!
ElizaMaria03, utilizator
Buna ziua,
Da, puteti beneficia de protectie,
Ceea ce face se numeste hărțuire psihică.
Puteti solicita instanței un ordin de protecție.
Cereți instanței un ordin de protecție, și dacă nu-l va respecta va fi arestat.
faceti-i plangere pt hartuire la politie

(1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.
(2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.

(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

pt o plangere penala prealabila, vb de un termen de 3 luni, deci va hartuieste de 3 luni

nu o sa ii se intample nimic, dar daca il suna de la politie exista sanse mari sa inceteze
gi-jane2, moderator
Puteti sa solicitati un ordin de protectie in baza legii 217/2003.

Din păcate un moderator mi-a sters postarea anterioara, in care v-am mai spus acest lucru.

Conform Legii 217/din 22 mai 2003 pentru prevenirea și combaterea violenței
domestice, republicat

FORME ALE VIOLENȚEI DOMESTICE sunt reglementate in - Art. 4 din Legea nr. 217/2003:
printre acestea se numara si violenta psihologica.
ceea ce face fostul iubit se incadreaza foarte bine in definitia violentei psihologice.

Art. 4 - (1) Violenţa domestică se manifestă sub următoarele forme:
a) violenţa verbală - adresarea printr-un limbaj jignitor, brutal, precum utilizarea de insulte,
ameninţări, cuvinte şi expresii degradante sau umilitoare;
b) violenţa psihologică - impunerea voinţei sau a controlului personal, provocarea de stări
de tensiune şi de suferinţă psihică în orice mod şi prin orice mijloace, prin ameninţare verbală
sau în orice altă modalitate, şantaj, violenţă demonstrativă asupra obiectelor şi animalelor,
afişare ostentativă a armelor, neglijare, controlul vieţii personale, acte de gelozie, constrângerile
de orice fel, urmărirea fără drept, supravegherea locuinţei, a locului de muncă sau a altor locuri
frecventate de victimă, efectuarea de apeluri telefonice sau alte tipuri de comunicări prin
mijloace de transmitere la distanţă, care prin frecvenţă, conţinut sau momentul în care sunt
emise creează temere, precum şi alte acţiuni cu efect similar;

MEMBRU DE FAMILIE - Art. 5 alin. (1) din Legea nr. 217/2003:
...c) persoanele care au stabilit relaţii asemănătoare acelora dintre soţi sau dintre părinţi şi copii,
actuali sau foşti parteneri, indiferent dacă acestea au locuit sau nu cu agresorul, ascendenţii şi
descendenţii partenerei/partenerului, precum şi fraţii şi surorile acestora;

ElizaMaria03 a scris:

Buna seara! De aproximativ 6 luni, primesc mailuri, mesaje, sau apeluri, aproape zilnic, de la un fost iubit. Desi l-am blocat de pe toate adresele cunoscute de mine, aceasta isi creaza alte conturi de pe care imi trimite mesaje, continutul lor nu este unul amenintator, dar in timpul relatiei a fost agresiv atat verbal cat si fizic, cauzandu-mi astfel o temere de ce s-ar intampla daca ne-am intalni accidental pe strada. Acesta imi contacteaza de asemenea prietenii si familia. In cazul in care depun o plangere, avand in vedere continutul mesajelor in care acesta nu ma ameninta sau jigneste, se poate face ceva? Multumesc!

Doamnă, puteți urma calea recomandată de mai mulți forumiști. Nu vă recomand; nu faceți decât să-i dați satisfacție. Iar poliția nu o să vină să-l aresteze, ordinul de protecție nu-l va împiedica să continue, doar îi vor crea niște neplăceri, pe care el s-ar putea să fie pregătit să le accepte. Din păcate unii dintre noi, bărbații, și nu doar în România, ne considerăm partenerele ca proprietatea noastră. Uitați-vă, în limba engleză, mire se spune "bridegroom", care înseamnă "grăjdarul miresei", adică mireasa, viitoarea soție, este ceva cam în rândul celorlalte animale domestice. Această mentalitate de Ev Mediu, mai persistă și, din nefericire, se încheie uneori cu tragedii. Cea mai bună abordare este neglijarea; nu aveți tasta delete? Nu-l provocați, nu-l băgați în seamă. Fiind partenerul dvs. intim o perioadă, vă cunoaște bine, și asta este în avantajul lui.