Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cerere prin e-mail Există articol/aliniat de lege ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cerere prin e-mail Există articol/aliniat de lege concret care ...

Cerere prin e-mail

Există articol/aliniat de lege concret care prevede posibilitatea depunerii și înregistrării cererilor către o instituție/asociație/fundație prin e-mail, pe adresa electronică oficială a fundației respective? Am mai depus astfel de cereri/sesizări/notificări la diverse instituții, care au fost acceptate. Acum în schimb mi-au refuzat o cerere la o fundație, prin care ceream doar informații, pretinzând că nu se pot înainta cereri prin e=mail.
În sensul OG 27/2002, prin petiție se înțelege cererea, reclamația, sesizarea sau propunerea formulată în scris ori prin poștă electronică, pe care un cetățean sau o organizație legal constituită o poate adresa autorităților și instituțiilor publice centrale și locale, serviciilor publice descentralizate ale ministerelor și ale celorlalte organe centrale, companiilor și societăților naționale, societăților comerciale de interes județean sau local, precum și regiilor autonome, denumite în continuare autorități și instituții publice.

OG 27/2002 se aplica autorităților și instituțiilor publice .

Mulțumesc. Fundația nu intră în această categorie de instituții.