Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna O persoana lucreaza de anul trecut din februarie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna O persoana lucreaza de anul trecut din februarie la un magazin ...

Buna

O persoana lucreaza de anul ttecut din februarie la un magazin alimentar.se lucteaza o zi si o zi liber.;asadar doua persoane.anul trecut in februarie cand s a angajat a venit in locul altei angajate pe care a dat o afara din cauza ca si a cerut concediu,a lucrat colega ei zi de zi doua saptamani si cand sa plece si colega in concediu acrasta nu a vrut sa lucreze in loc...asa ca a dat o afara.acum aceasi situatie.persoana doreste concediu.nu a inteles bine daca e concediul de anul trecut?cate zile trebuia sa aiba concediu anul trecut?a vorbit cu payronul si acesta i a spus sa rezolve cu colega ca el nu plateste pe altcineva ca e obligatia lor sa si dea concedii una la alta.problema e ca persoana patita cu fosta colega nu vrea sa lucreze.atunci cum e de facut?nu si mai iau concediu deloc?e corect ce zicr patronul?ce se intampla cu concediile persoanelor?
Concediu nu se da de la un salariat la altul .. practica generala, este ca daca un salariat pleaca in CO , cineva trebui sa-i tina locul .

Neacordarea zilelor de CO salariului poate face obiectul unei sesizari la ITM-ul in raza caruia acel angajator isi are sediul social.

Incalcarea dreptului la concediu de odihna anual si neacordarea acestuia poate atrage si raspunderea patrimoniala a angajatorului in conditiile art. 253 alin. (1) din Codul muncii, potrivit caruia angajatorul este obligat, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, sa il despagubeasca pe salariat in situatia in care acesta a suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului in timpul indeplinirii obligatiilor de serviciu sau in legatura cu serviciul.
Multumim.asadar daca face o cerere de concediu il va primi?pe cel de anul trecut?
Are 20 de zile?
In mod normal, pe cel de anul trecut ...angajatorul are obligatia sa il acorde pana la 01.07.2024.
Multumim.o zi frumoasa sa aveti

Cornel Vasile a scris:

In mod normal, pe cel de anul trecut ...angajatorul are obligatia sa il acorde pana la 01.07.2024.

Pacat ca legea face referire doar la angajatori corecti si nu la niste nesimtiti de patroni care cred ca angajatii lor sunt niste slugi fara drepturi. Cand pleaca un angajat in concediu patronul trebuie sa-l inlocuiasca daca nu vrea mai multi angajati. Trebuie notificat patronul de catre angajat cu perioada cand solicita concediul de odihna si daca patronul nu vrea sa i-l acorde atunci trebuie depusa demisia si cautat alt loc de munca. Altfel, sunt actiuni de intimidare la limita legii din partea patronului si calvarul v-a continua pentru angajat!
hhs, utilizator