avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suntem doi frați și deținem un teren extravilan, cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suntem doi frați și deținem un teren extravilan, cu titlul ...

Suntem doi frați și deținem un teren extravilan, cu titlul de proprietate pe numele bunicului.
Nu mai exista alți moștenitori în afara de noi doi, tatal și mătușa noastră fiind decedați. Deținem certificat de deces doar pentru tata, dar nu și pentru mătușa.
Nu avem nici cadastru și nici intabulare pentru teren.
Ce formalități ar trebui indeplinite pentru a putea vinde terenul?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Alexandru9876 , utilizator 20:17, 31 Martie 2023
Trebuie să dezbateți moștenirile, în ordinea deceselor (începând cu a bunicului, bănuiesc). Apoi vă înscrieți în cartea funciară și puteți să vindeți.
Tatăl și mătușa când au murit?
Înaintea bunicului sau după?
A! Da. Bună întrebare!
Dacă atât tatăl cât și mătușa au murit înaintea bunicului, atunci ați putea să dezbateți doar moștenirea după bunicul.
Buna ziua,


Fiecare succesiune va fi dezbatuta in mod cronologic, in ordinea deceselor.

Ulterior, veti efectua documentatia cadastrala, respectiv intabularea imobilelor.

Numai dupa ce efectuati aceste formalitati, veti putea instraina bunul.



Amandoi după decesul părintelui.

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire dupa bunici ADELA.B ADELA.B Buna ziua , Ma confrunt cu o problema de dezbatere . Bunicii mei au decedat si tatal meu a decedat si nu s-a facut dezbaterea de mostenire asupra unui teren ... (vezi toată discuția)
Un sfat pentru un pamant alexutzu1234 alexutzu1234 Buna ziua am casa la tara plus 7 terenuri arabile am niste vecini care vor sa imi cumpere un teren da problema este ca terenul respectiv este pe numele bunici ... (vezi toată discuția)
Certificat de mostenitor - un beneficiar decedat Laur94 Laur94 Buna - as aprecia enorm o opinie in legatura cu un Certificat de Mosternitor pentru o gospodarie. Certificatul este pe numele tatalui meu decedat si a sorei ... (vezi toată discuția)