Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suntem doi frați și deținem un teren extravilan, cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suntem doi frați și deținem un teren extravilan, cu titlul ...

Suntem doi frați și deținem un teren extravilan, cu titlul de proprietate pe numele bunicului.
Nu mai exista alți moștenitori în afara de noi doi, tatal și mătușa noastră fiind decedați. Deținem certificat de deces doar pentru tata, dar nu și pentru mătușa.
Nu avem nici cadastru și nici intabulare pentru teren.
Ce formalități ar trebui indeplinite pentru a putea vinde terenul?

Multumesc.
Trebuie să dezbateți moștenirile, în ordinea deceselor (începând cu a bunicului, bănuiesc). Apoi vă înscrieți în cartea funciară și puteți să vindeți.
Tatăl și mătușa când au murit?
Înaintea bunicului sau după?
A! Da. Bună întrebare!
Dacă atât tatăl cât și mătușa au murit înaintea bunicului, atunci ați putea să dezbateți doar moștenirea după bunicul.
Buna ziua,

Fiecare succesiune va fi dezbatuta in mod cronologic, in ordinea deceselor.

Ulterior, veti efectua documentatia cadastrala, respectiv intabularea imobilelor.

Numai dupa ce efectuati aceste formalitati, veti putea instraina bunul.

Amandoi după decesul părintelui.