Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am lucrat 36 de ani neintrerupt,in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am lucrat 36 de ani neintrerupt,in beneficiul S.C. ...

Buna ziua,
Am lucrat 36 de ani neintrerupt,in beneficiul S.C. ELECTRICA ,care ne-a transferat in interes de serviciu la o firma căpusa care, din 2002 si până azi si-a schimbat numele de 3 ori.
In ce conditii se mai oferă salarii compensatorii,dupa ce am lucrat 36 ani neintrerupt. Multumesc anticipat.
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Acordarea salariilor compensatorii este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.
In lipsa unor astfel de prevederi , angajatorul nu are nicio obligatie in acest sens.
Multumesc..