Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ce acte trebuie pentru indemnizația creștere copil ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ce acte trebuie pentru indemnizația creștere copil până la ...

Ce acte trebuie pentru indemnizația creștere copil până la 7 ani având în vedere că am fost în șomaj 12 luni și se termină luna aceasta ..Se poate să iau indemnizația creștere copil până la 7 ani?
OUG 111/2010
art. Articolul 31
(1) Pentru copilul cu dizabilitate care a împlinit vârsta de 3 ani, oricare dintre părinții firești sau persoanele prevăzute la art. 8 alin. (2) beneficiază de un concediu pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 7 ani, după cum urmează:
a) în continuarea concediului prevăzut la art. 2 alin. (1);
b) oricând până la împlinirea de către copil a vârstei de 7 ani, pentru persoanele care au beneficiat de concediul pentru creșterea copilului în baza actelor normative care au reglementat acest drept la data nașterii copilului;
c) oricând, începând cu împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani, pentru persoanele care nu se încadrează în condițiile prevăzute la lit. a) și b), dar care în ultimele 12 luni înainte de solicitarea acestui concediu au realizat venituri supuse impozitului sau au realizat perioade asimilate definite la art. 2 alin. (1), (5) și (6).
....

Acte
[ link extern ]