Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Patru surori, una dintre ele fara copii si cu sotul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Patru surori, una dintre ele fara copii si cu sotul decedat, cine ...

Patru surori una dintre ele fara copii si cu sotul decedat, cine o mosteneste si ce trebuie facut daca doreste sa lase tot unui nepot( băiatul unei surori)?
Parintii mai sunt in viata?
Daca nu si nu are nici copiii... poate face act de donatie/lasa testament bunurile nepotului.
Acesta nu poate fi atacat de ceilalti pentru ca nu exista mostenitori rezervatari ( presupunand ca nici parintii nu mai sunt in viata).
Nu părinți nu mai sunt in viata , si dorea să afle dacă surorile au drept de mostenire?
Multumesc!
Toate astea, donatie sau testament, sa le faca in fata notarului.

geta2005 a scris:

Nu părinți nu mai sunt in viata , si dorea să afle dacă surorile au drept de mostenire?
Multumesc!

Daca nu lasa testament, da, surorile vor avea dreptul