avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Patru surori, una dintre ele fara copii si cu sotul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Patru surori, una dintre ele fara copii si cu sotul decedat, cine ...

Patru surori una dintre ele fara copii si cu sotul decedat, cine o mosteneste si ce trebuie facut daca doreste sa lase tot unui nepot( băiatul unei surori)?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:46, 30 Martie 2023
Parintii mai sunt in viata?
Daca nu si nu are nici copiii... poate face act de donatie/lasa testament bunurile nepotului.
Acesta nu poate fi atacat de ceilalti pentru ca nu exista mostenitori rezervatari ( presupunand ca nici parintii nu mai sunt in viata).
Nu părinți nu mai sunt in viata , si dorea să afle dacă surorile au drept de mostenire?
Multumesc!
Toate astea, donatie sau testament, sa le faca in fata notarului.


geta2005 a scris:

Nu părinți nu mai sunt in viata , si dorea să afle dacă surorile au drept de mostenire?
Multumesc!


Daca nu lasa testament, da, surorile vor avea dreptul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament - cine are dreptul la moștenire? Dannii Dannii Bună ziua! Niște prieteni în vârstă, fără părinți în viață, copii, frați, surori, fără nepoți de soră sau frați, dar cu soție/soț în ... (vezi toată discuția)
Nelamurire in privinta contractului de vanzare-cumparare si a actului de donatie maria_miralena maria_miralena Buna ziua, X este vaduva si are 2 copii: o fata si un baiat. Baiatul este divortat, nu are copii si este cetatean al altei tari, renuntand la cetatenia ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! sunt căsătorit ,și am doi copii. de asemenea, soția ... alinagal27@yahoo.com alinagal27@yahoo.com Buna ziua! Sunt căsătorit ,și am doi copii. De asemenea, soția este in viața. Avem dobândite, împreuna cu soția mea, mai multe proprietăți ,pe toate ... (vezi toată discuția)