avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CHITANȚĂ DE MÂNĂ Bună ziua, Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CHITANȚĂ DE MÂNĂ Bună ziua, Am rugamintea, către cei în cunoștință de cauza, ...

Bună ziua,
Am rugamintea, către cei în cunoștință de cauza, să îmi transmiteți un model de chitanță de mână cu martori întocmită cu ocazia cumpărării unui teren în extravilan. Știu ca nu este în regula, dar pe teren încă nu s-a eliberat titlul de proprietate, deci nu este intabulat.Mizez pe faptul ca persoana este de bună credință, iar terenul este muncit de mine de o bună bucată de timp.
Mulțumesc.
Incheiati initial promisiune bilaterala de vanzare cumparare si ulterior dupa obtinere titlului de proprietate finalizati prin contract de vanzare cumparare
Mulțumesc frumos!

ynocentta a scris:

Incheiati initial promisiune bilaterala de vanzare cumparare si ulterior dupa obtinere titlului de proprietate finalizati prin contract de vanzare cumparare

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Încheierea promisiunii.de v -c in forma autentica va poate fi de folos în cazul unor eventuale probleme,,,chitanta" de mana nu va ajuta mai deloc..
Și de ce nu așteptați pana ce vânzătorul își rezolva problema actelor?
Va e cald cu banii în buzunar? Nu mai lucrați pământul altuia și așteptați.
Mulțumesc!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Încheierea promisiunii.de v -c in forma autentica va poate fi de folos în cazul unor eventuale probleme,,,chitanta" de mana nu va ajuta mai deloc..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un mic ajutor la vanzarea unui teren extravilan adrian73 adrian73 Buna ziua, am o nelamurire> bunici mei ( de fapt , numai bunica mai traieste), au un pamant extravilan, cu titlu de proprietate. acest titlu de proprietate ... (vezi toată discuția)
Pamant agricol cumparat cu chitanta de mana MadalinaElena90 MadalinaElena90 Am cumparat acum 7-8 ani un teren agricol cu chitanta de mana, si acum mi-a fost luat de primarie pe motiv ca chitanta de mana nu e valabila. Ce pot face in ... (vezi toată discuția)
Mostenire teren agricol stefannicusoradrian198010 stefannicusoradrian198010 Buna seara. Sunt propietar in urma succesiunii dupa tatal meu ,cu certificat de mostenitor,pe un teren arabil de patru hectare.Mi sa facut rol fiscal si ... (vezi toată discuția)