Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CHITANȚĂ DE MÂNĂ Bună ziua, Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CHITANȚĂ DE MÂNĂ Bună ziua, Am rugamintea, către cei în cunoștință de cauza, ...

Bună ziua,
Am rugamintea, către cei în cunoștință de cauza, să îmi transmiteți un model de chitanță de mână cu martori întocmită cu ocazia cumpărării unui teren în extravilan. Știu ca nu este în regula, dar pe teren încă nu s-a eliberat titlul de proprietate, deci nu este intabulat.Mizez pe faptul ca persoana este de bună credință, iar terenul este muncit de mine de o bună bucată de timp.
Mulțumesc.
Incheiati initial promisiune bilaterala de vanzare cumparare si ulterior dupa obtinere titlului de proprietate finalizati prin contract de vanzare cumparare
Mulțumesc frumos!

ynocentta a scris:

Incheiati initial promisiune bilaterala de vanzare cumparare si ulterior dupa obtinere titlului de proprietate finalizati prin contract de vanzare cumparare

Încheierea promisiunii.de v -c in forma autentica va poate fi de folos în cazul unor eventuale probleme,,,chitanta" de mana nu va ajuta mai deloc..
Și de ce nu așteptați pana ce vânzătorul își rezolva problema actelor?
Va e cald cu banii în buzunar? Nu mai lucrați pământul altuia și așteptați.
Mulțumesc!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Încheierea promisiunii.de v -c in forma autentica va poate fi de folos în cazul unor eventuale probleme,,,chitanta" de mana nu va ajuta mai deloc..