Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se pot penaliza membrii CEX, dacă nu se ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se pot penaliza membrii CEX, dacă nu se întâlnesc lunar ...

Cum se pot penaliza membrii CEX, dacă nu se întâlnesc lunar confirm legii ? Ce sancțiuni exacte sunt ?
Nu exista in vreo lege o astfel de prevedere.
Se spune ca pe mare erau doua pescadoare - unul japonez si unul rusesc.
Bai, scoteau japonezii peste in draci; rusii, scoteau si ei, dar dupa ce trageau un navod, erau convocati la o sedinta "de analiza", ziceau ei - ce a fost bine, ce a fost rau, cum sa sporim productia de peste... Si tot asa, langa!
Asa si la voi, va trebuie sedinte. Ei, daca vrea poporul, atunci sa tinem sedinte.
Faza este ca, totusi intr-o asociatie sunt anumite chestiuni care trebuie rezolvate - doar daca, intr-adevar, membrii Cex sunt alesii dvs., da?
Apoi, noi asa am fost invatati - sa ne zica cineva (eventual, legea), ce sa facem, cum sa facem, de cate ori sa ne intrunim...
Adam Grecu, utilizator
Legea nr 196/2018 nu prevede sanctiuni impotriva membrilor comitetului executiv in cazul in care nu se convoaca intruniri lunare
Comitetul executiv se convoaca periodic cand probkemele din cadrul asociatiei de proprietari impun luarea de decizii