Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Părinții mei sunt amândoi decedați, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Părinții mei sunt amândoi decedați, tatăl meu ...

Buna ziua. Părinții mei sunt amândoi decedați, tatăl meu cu 2 ani înaintea mamei dar nu s a putut face succesiunea atunci , asa ca acum trebuie facuta pentru amamdoi. Cum se face succesiunea? Pentru fiecare in parte, separat ,sau pentru amandoi? Taxele difera, adica se plateste mai mult pentru succesiunea dupa tata?
De asemenea , a existat suspiciunea ca parintii ar fi facut la un moment dat un testament pentru nepotul meu. Daca a existat unul ,cu siguranta numai tatal meu at fi putut face fizic acest testament.
Cum se poate afla? Eu am facut o solicitare la notariat ,dar ei au facut solicitarea numai pe numele mamei, nu si pe al tatalui si s a aflat ca nu exista nici un testament sau donatie pe numele mamei. Sunt putin nedumerita, in sensul ca nu inteleg de ce s a facut pe persoana si nu pe adresa verificarea,si de ce numai pe numele mamei ?
Alta intrebare , este nevoie sa existe si adeverinta de la administrator ca sunt cu plata intretinerii la zi pentru a se putea face succesiunea?
Cody69, utilizator
Se dezbat succesiunile pe rand, pt a tatalui se plateste mai mult ca nu ati dezbatut la timp si veti avea de plata si impozit. Cand o sa dezbateti succesiunea tatalui, o sa aflati daca exista testament.
Verificarea se face pt persoana, nu la " adresa"
gi-jane2, moderator
Multumesc pentru raspuns. Deci AR trebui sa Mai cer o verificare pe numele tatalui, cred. Nu as vrea sa ajung in ziua cand SE dezbate succesiunea ca sa aflu de testament.
Iar in rest, la celelalte intrebari ,imi puteti raspunde? Cu privire la actele care imi Mai sunt necesare, daca imi trebuie adeverinta de la administrator de ex sau de la cimitir , deja am scos o adeverință de la cimitir luna trecută.

gi-jane2 a scris:

Se dezbat succesiunile pe rand, pt a tatalui se plateste mai mult ca nu ati dezbatut la timp si veti avea de plata si impozit. Cand o sa dezbateti succesiunea tatalui, o sa aflati daca exista testament.
Verificarea se face pt persoana, nu la " adresa"

tot notarul va zice ce acte va trebuie