Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara, mi-am început activitatea la o firma ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara, mi-am început activitatea la o firma proaspăt înființată ...

Bună seara,mi-am început activitatea la o firma proaspăt înființată și voiam sa întreb dacă pot beneficia de deducere personala de bază. Menționez ca am 3 copii.Va mulțumesc!
Da, puteti beneficia de deducerea personala.

" Deducerea personala cuprinde deducerea personala de baza si deducerea personala suplimentara si se acorda in limita venitului impozabil lunar realizat. Deducerea personala se acorda pentru fiecare luna a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se afla functia de baza.

Deducerea personala de baza se acorda pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de pana la 2.000 de lei peste nivelul salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata aprobat prin hotarâre a Guvernului, in vigoare in luna de realizare a venitului. In situatia in care, in cursul aceleiasi luni, se utilizeaza mai multe valori ale salariului minim brut pe tara, se ia in calcul valoarea cea mai mica a salariului minim brut pe tara. "
[ link extern ]