Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... schimbare abuziva a programului de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

schimbare abuziva a programului de lucru

Buna ziua, m-am lovit de o situatia nu tocmai ok pt care am nevoie de un raspus/niste indrumari.

Lucrez la tura, in schimburi 12/24 si 12/48 dar din cauza unor probleme de sanate am fost nevoit sa plec de la munca iar doctorul mi-a dat tratament si un concediu medical. problema este urmatoarea, cf contractului de munca eu ca muncitor am acest program de lucru in ture, nu de 8h/zi, luni-vineri, dar un superior nefiind incantat de faptul ca in urma CM-ului as iesi cu cateva ore suplimentare in plus vrea sa ma puna sa vin la program de 8h o perioada si facand asta automat eu as pierde mult mai mult financiar decat contravaloarea acelor ore suplimentare. este legal acest lucru, sa imi fie modificat pogramul de lucru cand doreste un superior fara sa fiu si eu de acord?ce pot face in situatia aceasta?

Multumesc
In c.i.m. ce program aveti mentionat?
In acest caz, angajatorul(reprezentantul legal) va trebui sa obtina acordul dvs...sens in care vse va incheie un act aditional la c.i.m. .