Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... La un contract de inchirere a unui spatiu comercial ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

La un contract de inchirere a unui spatiu comercial cum se aplica inflatia?

Aplicarea Infaltiei la un contract de inchiriere.
Conform clauzelor contractuale prevazute sau a negocierii dintre părți în cazul in care nu exista clauze ref la inflație..
Multumesc, daca ati putea sa imi spuneti cum se calculeaza in functie de chiria lunara? de ex chiria este 400 de euro, contractul este din 2019, inflatia atunci era de 3.8, iar acum este de 13,8. Scazand imi ramne 10 inflatie. Calculul este acesta? 400x10%=40. 400+40=440 chiria finala lunara?! astept un raspuns ptr ca nu sunt sigur! Multumesc mult!
Dar de ce scadeti cei doi indici de inflatie ? unul din 2022 , celalalt din 2019 ??? Indicele de inflatie se refera la cresterea preturilor de consum fata de anul anterior . Prin urmare , in 2020 chiria trebuia sa fie 400 euro * 103,8% = 415 euro . Indicele de inflatie pentru 2020 este 2,6% , deci chiria in 2021 este 415 * 102,6% = 426 euro . In 2021 , indicele a fost 5,1% , chiria trebuia sa fie in 2022 , 426 * 105,1% = 448 euro . Iar pentru 2023 , la un indice de inflatie in 2022 de 13,8% , chiria este de 448 * 113,8% = 510 euro . Acesta e calculul corect , daca prin contract este prevazuta aceasta crestere in functie de rata inflatiei . Altfel , cuantumul chiriei se stabileste prin negociere . PS . Indicii de inflatie sunt cei oficiali , dati de Institutul National de Statistica .
Multumesc mult, m-am lamurit !