Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Poate un service auto sa cumpere piese din dezmembrari ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Poate un service auto sa cumpere piese din dezmembrari fara factura? ...

Poate un service auto sa cumpere piese din dezmembrari fara factura? Este legal sa le monteze si ei sa factureze ce pret vor pe acea piesa?
Nu este normal, dar ce mai e normal în țara asta?!
de unde stiti ca nu are factura?
din proprie experienta: piesele din dezmembrari se achizitioneaza cu factura.
pe de alta parte, service-ul e obligat sa va garanteze lucrarea, in termeni de manopera, respectiv piese. puteti cumpara dvs piesele corespunzatoare.
Cand am intrebat de garantie au zis ca ei nu au primit, ca dezmembrarile nu prea dau factura, dar imi ofera ei, ideea este ca mi au dat teapa, si mi au schimbat motorul fara sa rezolve problema si eram curios daca o sesizare la anaf i-ar misca putin...

gi-jane2 a scris:

de unde stiti ca nu are factura?

Nu este legal achizitia de piese fara documente legale,
Achizitia de piese fara documente nu permite inregistrarea pieselor in evidenta de gestiune a service-ului
Daca ati instalat motor de la dezmembrari fara documente legale nu puteti parcurge procedura de omologare si pansonare motor la RAR