avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua Daca eu ieri am depus dosarul pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua Daca eu ieri am depus dosarul pentru indemnizație ...

Buna ziua
Daca eu ieri am depus dosarul pentru indemnizație de creștere a copilului,când ar trebui sa primesc?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:56, 14 Aprilie 2023
Ca in maxim 2 luni ..primiti.
Și oare da și din urmă?

Cornel Vasile a scris:

Ca in maxim 2 luni ..primiti.

Se plateste si retroactiv , de la data nasterii copilului daca nu ati indeplinit conditiile pentru a beneficia de concediu de materinitate sau din ziua urmatoare celei in care ati terminat concediul de maternitate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen depunere dosar alocatie de stat pentru copii si indemnizatie pentru cresterea copilului Oana_Pascu Oana_Pascu Buna ziua, Am nascut in data de 29.03.2016 si din neglijenta am depus dosarul pentru acordarea alocatie de stat pentru copii abia in data de 07.07.2016, ... (vezi toată discuția)
Data de inceput a icc tata Horatio Horatio Care este data de la care tatal poate beneficia de ICC ? Eu am interpretat precizarile OUG 111 conf. art. 15/1/b adica \"incepand cu data nasterii copilului ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil pentru tata Alexia77 Alexia77 Trebuie sa nasc la sfarsitul lunii septembrie dar intrucat nu am lucrat in ultimele 12 luni o sa mearga sotul meu in concediu de crestere a copilului. Am fost ... (vezi toată discuția)