Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Depasire viteza cu peste 70km/h in afara localitatii. ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Depasire viteza cu peste 70km/h in afara localitatii. Se poate sustine examen?

Buna ziua, am si eu o nelamurire legata de ordonanta cea noua care spune ca depasirea vitezei legale cu peste 70km/h atrage amenda din clasa a IV a de sanctiuni si suspendarea dreptului de a conduce timp de 120 de zile; Am patit asta in urma cu doua saptamani, mi s-a dat o dovada fara drept de circulatie si procesul verbal unde nu am avut ce sa contest, am fost surprins in mers in afara localitatii cu viteza de 164 km/h, agentul mi-a zis ca pot solicita cu cerere catre comandantul IPJ-ului unde domiciliez reducerea cu o treime a perioadei de suspendare cu examen, Este posibil?
Mentionez ca in 18 ani de permis nu am mai avut niciodata aceasta abatere si nu am mai avut permisul suspendat.
Agentul respectiv nu cunoaste legea :
Articolul 102
(4) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 120 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul ori de tractor agricol sau forestier a următoarelor fapte:
a) depășirea cu mai mult de 70 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate și verificate metrologic;

Articolul 104
(2) Conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
....................................
b) sancțiunea contravențională complementară s-a dispus pentru săvârșirea contravențiilor prevăzute la art. 102 alin. (3) lit. a) sau art. 102 alin. (4);
[ link extern ]
latka, moderator
Multumesc mult!
Stima

latka a scris:

Agentul respectiv nu cunoaste legea :
Articolul 102
(4) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 120 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul ori de tractor agricol sau forestier a următoarelor fapte:
a) depășirea cu mai mult de 70 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate și verificate metrologic;

Articolul 104
(2) Conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
....................................
b) sancțiunea contravențională complementară s-a dispus pentru săvârșirea contravențiilor prevăzute la art. 102 alin. (3) lit. a) sau art. 102 alin. (4);
[ link extern ]