avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua. Am o vecina, care este la vârsta de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua. Am o vecina, care este la vârsta de pensionare, ...

Bună ziua.
Am o vecina, care este la vârsta de pensionare, dar care nu a muncit o zi în viața ei. Situația ei este asta, pentru ca a avut un soț care nu i a permis sa meargă la munca ci sa stea acasă cu copii. Acum copii sunt plecați prin tari străine,sotul i a decedat acum vreo 7 ani, iar ea se chinuie singura sa supravietuiasca si voiam sa știu dacă poate sa facă niște acte ceva sa i se dea măcar un ajutor social, sau pensia aceia garantata de stat, dar nu știu dacă și ea poate sa ia acea pensie.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ibuj , utilizator 18:47, 25 Aprilie 2023
Soțul ei a lucrat cel puțin 15 ani`? Era pensionar când a decedat`?

Trebuie să știți că toate pensiile sunt garantate de stat, numai cu condiția să ai vechime cel puțin minim 15 ani de muncă.
Nu există pensie pentru cei care n-au muncit 1 zi, sau au lucrat sub 15 ani.
Ultima modificare: Marți, 18 Aprilie 2023
Dapix, utilizator
Din păcate soțul ei a fost tâmplar și nu a avut nici el pensie.
Multumesc pentru răspuns.
Dapix a scris:

Soțul ei a lucrat cel puțin 15 ani`? Era pensionar când a decedat`?

Trebuie să știți că toate pensiile sunt garantate de stat, numai cu condiția să ai vechime cel puțin minim 15 ani de muncă.
Nu există pensie pentru cei care n-au muncit 1 zi, sau au lucrat sub 15 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas - sot supravietuitor rexhunt rexhunt Buna ziua! As avea o intrebare legata de un caz concret de dosar de pensionare. Subiectul este o doamna vaduva in varsta de aprox. 59 ani care in prezent este ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas Alexe victor Alexe victor Dacă soțul supraviețuitor nu este pensionar și nu are venituri salariale poate beneficia de pensie de urmaș? (vezi toată discuția)
Buna ziua, sunt născută în 24.01.1958 si din 01.08.2016 am ... Tanta1958 Tanta1958 Buna ziua, Sunt născută în 24.01.1958 si din 01.08.2016 am iesit la pensie pentru limita de varsta. Sotul a murit in 2002 la vârsta de 48 ani cu vechime ... (vezi toată discuția)