Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua. Am o vecina, care este la vârsta de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua. Am o vecina, care este la vârsta de pensionare, ...

Bună ziua.
Am o vecina, care este la vârsta de pensionare, dar care nu a muncit o zi în viața ei. Situația ei este asta, pentru ca a avut un soț care nu i a permis sa meargă la munca ci sa stea acasă cu copii. Acum copii sunt plecați prin tari străine,sotul i a decedat acum vreo 7 ani, iar ea se chinuie singura sa supravietuiasca si voiam sa știu dacă poate sa facă niște acte ceva sa i se dea măcar un ajutor social, sau pensia aceia garantata de stat, dar nu știu dacă și ea poate sa ia acea pensie.
Multumesc.
Soțul ei a lucrat cel puțin 15 ani`? Era pensionar când a decedat`?

Trebuie să știți că toate pensiile sunt garantate de stat, numai cu condiția să ai vechime cel puțin minim 15 ani de muncă.
Nu există pensie pentru cei care n-au muncit 1 zi, sau au lucrat sub 15 ani.
Dapix, utilizator
Din păcate soțul ei a fost tâmplar și nu a avut nici el pensie.
Multumesc pentru răspuns.
Dapix a scris:

Soțul ei a lucrat cel puțin 15 ani`? Era pensionar când a decedat`?

Trebuie să știți că toate pensiile sunt garantate de stat, numai cu condiția să ai vechime cel puțin minim 15 ani de muncă.
Nu există pensie pentru cei care n-au muncit 1 zi, sau au lucrat sub 15 ani.