Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate recuza o judecatoare dupa ce s-a pronuntat? A ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate recuza o judecatoare dupa ce s-a pronuntat? A doua zi ...

Se poate recuza o judecatoare dupa ce s-a pronuntat? A doua zi dupa ce a facut mizeria in sala, s-a si grabit sa favorizeze pe nedrept partea adversa.
Bună ziua,

Cererea de recuzare trebuie formulată de îndată ce partea a cunoscut motivul de incompatibilitate a judecătorului. Redau mai jos conținutul dispozițiilor art. 44 din Codul de procedură civilă:

Articolul 44
Recuzarea
(1) Judecătorul aflat într-o situație de incompatibilitate poate fi recuzat de oricare dintre părți înainte de începerea oricărei dezbateri.
(2) Când motivele de incompatibilitate s-au ivit ori au fost cunoscute de parte doar după începerea dezbaterilor, aceasta trebuie să solicite recuzarea de îndată ce acestea îi sunt cunoscute.

După pronunțare, aveți la dispoziție căile de atac prevăzute de lege.