Forum Discuţii juridice Executare silită Tarife practicate de executori
Discuție deschisă în Executare silită

Tarife practicate de executori

Pentru o executare silita mi-a stabilit aceeasi suma cu care eram datori la o soc. de leasing .suma a fost partial luata din contul firmei numai pt executor. E normal ca sa practice asa tarife mari ???
Vedeti Ordin nr. 2550/2006 din 14/11/2006, publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 936 din 20/11/2006 privind aprobarea onorariilor minimale şi maximale pentru serviciile prestate de executorii judecătoreşti ... sper ca mai este in vigoare :(
Art. 37. - (1) Executorii judecatoresti au dreptul, pentru serviciul prestat, la onorarii minimale si maximale stabilite de ministrul justitiei, cu consultarea Consiliului Uniunii Nationale a Executorilor Judecatoresti. In cazul executarii silite a creantelor avand ca obiect plata unei sume de bani, onorariile maxime sunt urmatoarele:
a) pentru creantele in valoare de pana la 50.000 lei inclusiv, onorariul maxim este de 10% din suma reprezentand valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;
b) pentru creantele in valoare de peste 50.000 lei, dar pana la 80.000 lei inclusiv, onorariul maxim este de 5.000 lei plus 3% din suma ce depaseste 50.000 lei din valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;
c) pentru creantele in valoare de peste 80.000 lei, dar pana la 100.000 lei inclusiv, onorariul maxim este de 5.900 lei plus 2% din suma ce depaseste 80.000 lei din valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;
d) pentru creantele in valoare de peste 100.000 lei, onorariul maxim este de 6.300 lei plus 1% din suma ce depaseste 100.000 lei din valoarea creantei ce face obiectul executarii silite. .... Legea nr.188/2000
Depinde de obiectul executarii silite. Daca este vorba de recuperare sume de bani, se procedeaza asa cum s-a indicat mai sus. Daca este vorba, spre exemplu, de predarea bunului ce face obiectul leasingului, onorariu poate ajunge pana la 5200,00 lei fara TVA. Exista totodata o diferenta inre onorariul executorului jud si cheltuielile de executare stabilite de acesta!