Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! O persoana detine un permis de vanatoare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! O persoana detine un permis de vanatoare eliberat ...

Buna ziua!
O persoana detine un permis de vanatoare eliberat in 2003 (cand permisele de acest tip se eliberau fara curs de arme si munitii), dar nu a practicat niciodata !
Mai este valabil? Poate persoana sa procure, detina si sa foloseasca arme de vanatoare, conform legii 295/2004?
Multumesc!
Permis de vanatoare vs permis de port-arma. Atentie la cel de-al doilea.
Permis de vanatoare eliberat in 2003 , de catre cine ? Acestea se vizau anual.

Concret despre ce permis de vanatoare este vorba?
Se elibereaza permise de vanatoare temporare sau permanente
Permisul de vanatoare este valabil daca titularul achita anual obligatiile aferente
Pentru autorizarea procurarii armelor letale, cetatenii romani trebuie sa depuna la organul de politie competent din cadrul inspectoratelor de politie judetene, respectiv Directia Generala de Politie a Municipiului Bucuresti, in a caror raza teritoriala domiciliaza sau au resedinta, un dosar care trebuie sa cuprinda documente care sa ateste indeplinirea conditiilor prevazute la art. 15 alin. (1) din Legea nr 295/2004:
-cerere tip, model anexa nr. 1 (H.G. nr 130/2005);
-actul de identitate al solicitantului, original si copie;
-certificat medical eliberat de o unitate sanitara specializata, cu cel mult 6 luni inaintea depunerii cererii, din care sa rezulte ca solicitantul nu sufera de una din afectiunile stabilite de Ministerul Sanatatii care fac imposibila autorizarea pentru a detine sau, dupa caz, purta si folosi arme si munitii letale, si este apt sa detina astfel de arme si munitii;
-certificat de cazier judiciar;
- aviz psihologic din care sa rezulte ca solicitantul este apt sa detina, sa poarte si sa foloseasca arme si munitii letale, eliberat cu cel mult 12 luni inaintea depunerii cererii, de un psiholog autorizat pentru efectuarea unor astfel de teste, atestat in conditiile legii;
-certificatul de absolvire a unui curs de instruire teoretica si practica in domeniul armelor si munitiilor, organizat de o persoană juridica autorizata
-două fotografii color 4x5 cm;
-dovada achitarii taxelor pentru autorizare, prevazute de legislatia in vigoare;
- carnetul de membru vanator, in original si copie, vizat pe anul în curs, eliberat de o organizatie vanatoreasca legal constituita, afiliată la Asociatia Generala a Vanatorilor si Pescarilor Sportivi din Romania – pentru arme lungi cu destinatia – vanatoare
Daca nu ati practicat vanatoarea si nu ati parcurs cursurile impuse de legislatia modificata ,nu puteti desfasura demersuri pentru achizitionare arma de vanatoare