avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general D 107 la un contract de sponsorizare 20% impozit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

D 107 la un contract de sponsorizare 20% impozit

Buna ziua. Daca am un contract de sponsorizare 20% impozit pe venturi 2023 in valoare de 5000 lei , cand trabuie facuta D 107 , la semestru sau la finalul anului? Pentru semestrul I pot deduce doar 1000 de lei , diferenta va fi dedusa in semestrul II. Este corect sau mai trebuie sa fac si alte declaratii .
Multumesc .
Ultima modificare: Duminică, 23 Aprilie 2023
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Diminuarea imp/profit imperial imperial Pentru a diminua impozitul pe profit, am incheiat un act de mecenat in valoare de 5000lei. Am inteles k valoarea se scade din impozit, am facut inregistrarile ... (vezi toată discuția)
In anul 2022 trimestrul 4 am facut o sponsorizare de o mie lei, ... ana.victorita ana.victorita In anul 2022 trimestrul 4 am facut o sponsorizare de o mie lei, suma deductibila 20% din impozit venit este 87 lei. Va rog sa ma ajutati cu raspuns daca fac ... (vezi toată discuția)
Sponsorizarea in cazul impozitului forfetar dana_r dana_r Va rog sa ma lamuriti daca se poate in urmatorul caz: - imp.profit datorat pe 2009 = 11700 lei -chelt.sponsorizare (nedeductibile)= 1000 lei ... (vezi toată discuția)