Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... In anul 2022 trimestrul 4 am facut o sponsorizare de o ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

In anul 2022 trimestrul 4 am facut o sponsorizare de o mie lei, ...

In anul 2022 trimestrul 4 am facut o sponsorizare de o mie lei, suma deductibila 20% din impozit venit este 87 lei. Va rog sa ma ajutati cu raspuns daca fac bine cand completez. D107, la suma am pus toata sponsorizare 1000 lei, la suma dedusa am pus cei 87 lei iar la suma reportata diferenta dintre 1000 lei sponsorizarea si 87 lei dedusi din impozit trim 4 an 2022. Mentionez ca este prima sponsorizare efectuata si nu am sume reportate din urma.
Sumele acordate ca sponsorizare in anul 2022 nu se mai pot reporta. Ordonanţa nr. 11/2022 a abrogat acest aliniat al art. 56 din Codul Fiscal:

" (1^2) Sumele care nu sunt scăzute potrivit prevederilor alin. (11) din impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat se reportează în trimestrele următoare, pe o perioadă de 28 de trimestre consecutive. Scăderea acestor sume din impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat, în următoarele 28 de trimestre consecutive, se efectuează în ordinea înregistrării acestora, în aceleaşi condiţii, la fiecare termen de plată a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor.