Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua - intrebari referitor la programul inegal de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua - intrebari referitor la programul inegal de munca...

Buna ziua.
Parasca Iulian ma numesc si am cateva intrebari referitor la programul inegal de munca.
In contractul de munca este specificat 8 ore pe zi, 40 de ore pe saptamana. 160 ore / luna. In contract nu este specificat spor de noapte de sarbatori legale sau de sambata si duminica.
Totusi programul dupa care imi desfasor activitatea este programul 12 /24 si 12/48.
Se lucreaza in flux continuu.. sambata duminica sarbatori legale.
Si in medie se efectueaza 24-48 de ore suplimentare in fiecare luna. (din lipsa de personal)
Nu se acorda nici un fel de spor nici pentru orele suplimentare si nici pentru sambata, duminica, sarbatori legale.
Se acorda din cand in cand cate un liber ptr orele lucrate suplimentare,
Cum ar trebui sa se acorde liber ptr zile de repaus saptamanal....
Angajatorul spune ca acele 48 de ore dupa tura de noapte e repaus saptamanal, totusi in acest caz unde e repausul zilnic, cel care ar trebui sa fie de 24 ore dupa tura de noapte.
Deci norma de lucru este de 160 de ore!
Am lucrat 192 ore deci 32 ore suplimnentare, in plus am lucrat si 5 zile de sambata si duminica, deci 60 ore.
Cum ar trebui platit sporul pentru 32 ore suplimnentare?
Cum ar trebui platit sporul pentru cele 60 de ore lucrate in zile de sambata si duminica?
Cum ar trebui sa se acorde repausul zilnic si saptamanal ?
Va multumesc pentru sprijin!
1. Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 90 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.

Daca nu e posibilă compensarea, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia (sporul nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază).

2. Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Astfel, sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.

3. Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutiv.
Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.
Buna seara Dl Vasile.
Deci:
La pct 1 , la noi nu se platesc nici orele si nici un spor, am ore libere de compensat / platit din 2019.
Referitor la pct 2 am inteles, voi cauta contractul colectiv de munca.
La pct 3 intrebarea mea este urmatoarea...
Dupa o tura de noapte de 12 ore, mi se acorda 48 de ore liber..
In aceste 48 de ore se regasesc si repausul zilnic si cel saptamanal?
Pentru ca colegii mei care lucreaza in program de 8 ore, au liber 64 de ore libere de vineri pina luni.
Buna ziua,

conform Cod muncii extras:

"" Articolul 17
(1) Anterior incheierii[/b] sau modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa
persoana selectata in vederea angajarii
ori, dupa caz, salariatul, cu privire la clauzele esentiale pe care
intentioneaza sa le inscrie in contract sau sa le modifice.

(2) Obligatia de informare a persoanei selectate in vederea angajarii sau a salariatului se considera indeplinita de
catre angajator la momentul semnarii contractului individual de munca sau a actului aditiona
l, dupa caz.

(3) Persoana selectata in vederea angajarii ori salariatul, dupa caz, va fi informata cu privire la cel putin
urmatoarele elemente:
a) identitatea partilor;
b) locul de munca sau, in lipsa unui loc de munca fix, posibilitatea ca salariatul sa isi desfasoare activitatea in
locuri de munca diferite, precum si daca deplasarea intre acestea este asigurata sau decontata de catre angajator,
dupa caz;
c) sediul sau, dupa caz, domiciliul angajatorului;
d) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii ocupatiilor din Romania sau altor acte normative, precum si
fisa postului, cu specificarea atributiilor postului;
e) criteriile de evaluare a activitatii profesionale a salariatului aplicabile la nivelul angajatorului;
f) riscurile specifice postului;
g) data de la care contractul urmeaza sa isi produca efectele;
h) in cazul unui contract de munca pe durata determinata sau al unui contract de munca temporara, durata acestora;
i) durata concediului de odihna la care salariatul are dreptul;
j) conditiile de acordare a preavizului de catre partile contractante si durata acestuia;
k) salariul de baza, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, evidentiate separat, periodicitatea platii
salariului la care salariatul are dreptul si metoda de plata;

l) durata normala a muncii, exprimata in ore/zi si/sau ore/saptamana, conditiile de efectuare si de compensare sau
de plata a orelor suplimentare, precum si, daca este cazul, modalitatile de organizare a muncii in schimburi;

m) indicarea contractului colectiv de munca ce reglementeaza conditiile de munca ale salariatului;
n) durata si conditiile perioadei de proba, daca exista.
Codul Muncii actualizat Legislatie Protectia Muncii
o) procedurile privind utilizarea semnaturii electronice avansate sau semnaturii electronice calificate insotite de
marca temporala electronica sau marca temporala electronica calificata si sigiliul electronic calificat al
angajatorului.
p) dreptul si conditiile privind formarea profesionala oferita de angajator;
q) suportarea de catre angajator a asigurarii medicale private, a contributiilor suplimentare la pensia facultativa
sau la pensia ocupationala a salariatului, in conditiile legii, precum si acordarea, din initiativa angajatorului, a
oricaror alte drepturi, atunci cand acestea constituie avantaje in bani acordate sau platite de angajator salariatului
ca urmare a activitatii profesionale a acestuia, dupa caz.

(4) Elementele din informarea prevazuta la alin. (3) trebuie sa se regaseasca si in continutul contractului individual
de munca,
cu exceptia informatiilor prevazute la lit. m), o) si p).

(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual
de munca impune incheierea unui act aditional la contract, anterior producerii modificarii, cu exceptia situatiilor
in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege sau in contractul colectiv de munca aplicabil

Articolul 115
(1) Pentru anumite sectoare de activitate, unitati sau profesii se poate stabili prin negocieri colective sau
individuale ori prin acte normative specifice o durata zilnica a timpului de munca mai mica sau mai mare de 8
ore.
(2) Durata zilnica a timpului de munca de 12 ore va fi urmata de o perioada de repaus de 24 de ore.

si
Articolul 117
Programul de munca si modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunostinta salariatilor si sunt afisate
la sediul angajatorului. ""

Pentru munca lucrata suplimentar nicaieri nu se acorda si zi libera si spor la salariu. Ori una ori alta! Dar nici codul muncii nu interzice sa platesti un spor la salariu pentru anumite munci, zile speciale etc , dar unde sunt angajatorii aceia???
Doar acolo unde nu se pot acorda zile libere platite pentru ca nu este posibil , munca suplimentara se va plati salariatului un spor la salariu, corespunzator duratei acesteia. spune art 123 din codul muncii
Monica_albu, utilizator