Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum pot proceda proprietarii și membrii din cadrul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum pot proceda proprietarii și membrii din cadrul unei Asociații de Proprietari, știind că președintele acesteia a refuzat să convoace vreo Adunare Generală în ultimii 7 ani ?

Cum pot proceda proprietarii și membrii din cadrul unei Asociații de Proprietari, știind că președintele acesteia a refuzat să convoace vreo Adunare Generală în ultimii 7 ani (!?), fiind obligatoriu ca Adunarea Generală anuală să se desfășoare în primul trimestru al fiecărui an fiscal, administratorul având interdicție de a utiliza fondurile Asociației de Proprietari FĂRĂ A AVEA VREO HOTĂRÂRE SCRISĂ A VREUNEI ADUNĂRI GENERALE ÎN ULTIMII 7 ANI ?
Știind că nu a existat acel Buget ANUAL obligatoriu și nici măcar o hotărâre a vreunei Adunări Generale în ultimii 7 ani (!?), proprietarii din Asociație mai pot fi obligați să plătească acele cheltuieli și fonduri comune (în afară de facturile pentru Utilități Publice, care sunt titluri executorii), ȘTIIND CĂ ACESTE SUME ILEGALE ȘI ABUZIVE NU AU AVUT ACORDUL VOTAT ȘI SEMNAT AL NICIUNUI MEMBRU AL ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI, ÎN ULTIMII 7 ANI FISCALI ?
Vedeți care sunt principalele articole din Legea nr. 196/2018 care au fost încălcate grav și decisiv de către administratori, știind că mai ales articolul 66 alineatul 2 le interzice să le impună ilegal proprietarilor cheltuieli și fonduri comune FĂRĂ A AVEA LA BAZĂ MĂCAR O HOTĂRÂRE A ADUNĂRII GENERALE ÎN ULTIMII 7 ANI (legile nu trebuie impuse doar proprietarilor păgubiți).
Art. 65. Urmare a hotărârii Adunării Generale a Asociației de Proprietari, administratorul, CONFORM CONTRACTULUI DE ADMINISTRARE ȘI ÎN BAZA ÎMPUTERNICIRII ACORDATE DE ADUNAREA GENERALĂ A ASOCIAȚIEI, poate negocia contractele de furnizare/prestare a serviciilor între furnizori/prestatori și Asociația de Proprietari.
Art. 66. - (1) Administratorul are, în principal, următoarele atribuții:
e) EXECUTĂ DISPOZIȚIILE PREVĂZUTE ÎN HOTĂRÂRILE ADUNĂRII GENERALE A ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI, în conformitate cu prezenta lege, Regulamentul Condominiului, ȘI CONFORM CONTRACTULUI DE ADMINISTRARE;
g) gestionează, separat pentru fiecare Asociație, bunurile materiale și fondurile bănești ale Asociației, CONFORM HOTĂRÂRILOR ADUNĂRII GENERALE și deciziilor Comitetului Executiv;
j) ASIGURĂ GESTIONAREA CONDOMINIULUI CONFORM HOTĂRÂRILOR ADUNĂRII GENERALE și deciziilor Comitetului Executiv, cu respectarea prevederilor legale în vigoare;
l) GESTIONEAZĂ, CONFORM HOTĂRÂRILOR ADUNĂRII GENERALE (...) Fondul de Rulment și Fondul de Reparații constituite la dispoziția Asociației de Proprietari, precum și alte fonduri constituite de către aceasta;
q) ÎNDEPLINEȘTE ORICE ALTE ATRIBUȚII STABILITE ÎN CADRUL ADUNĂRII GENERALE A ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI în conformitate cu legea.
(2) Administratorul nu poate utiliza în niciun fel fondurile Asociației de Proprietari, FĂRĂ HOTĂRÂREA SCRISĂ A ADUNĂRII GENERALE (...).
➲ Articolul 66 din Legea nr. 196/2018 se află aici: [ link extern ]
doris2001, utilizator
Adica tot administratorul este de vina?? Ala isi face treaba lui...ca faceti sau nu AG. De ce nu au convocat proprietarii AG? Ca se poate...20% dintre ei pot convoca AG.
Administratorul a primit o hotarare AG referitoare la indatoririle lui acum 7 ani. Ok...functioneaza in baza ei.
Daca asociatia vrea sa el sa faca altceva, sa-i dea o hotarare noua.
Se vede că nu cunoașteți deloc legislația din domeniu, care impune celor 5 șefi ilegaliști să convoace o Adunare Generală Ordinară ÎN PRIMUL TRIMESTRU AL FIECĂRUI AN, respectând fără comentarii articolul 47 din Legea nr. 196/2018, care impune amendarea celor 5 șefi și a cenzorului ȘTIIND CĂ ÎN ULTIMII 7 ANI N-AU MAI CONVOCAT NICI MĂCAR O ADUNARE GENERALĂ (articolul 47 arată că responsabilitatea pentru ne-convocarea unei Adunări Generale anuale este doar a celor 5 șefi ilegaliști).
Pentru a fi totul mai clar, citiți ce scrie mai ales la articolul 47 alineatul 1 din Legea 196/2018:
Art. 47. (1) După constituirea Asociației de Proprietari, va avea loc cel puțin o dată pe an, ÎN PRIMUL TRIMESTRU, o întrunire a Adunării Generale a Asociației de Proprietari. RESPONSABILITATEA cu privire la convocarea anuală a cel puțin unei Adunări Generale a Asociației de Proprietari aparține președintelui Asociației de Proprietari și membrilor Comitetului Executiv.
(2) Adunarea Generală este alcătuită din toți proprietarii MEMBRI ai Asociației de Proprietari.
Administratorul și cenzorul Asociației de Proprietari sunt și mai vinovați, deoarece înaintea angajării lor nu s-au prezentat în fața membrilor Asociației, în cadrul oficial al unei Adunări Generale în care să fi prezentat Cazierul Judiciar, dar și documentele care atestau calificarea lor profesională, aceștia încălcând grav și decisiv prevederile IMPERATIVE ale articolului 46 aliniatele 8 și 9 din Legea nr. 196/2018 ☛ [ link extern ]
doris2001, utilizator
De unde v-ati dat seama ca nu cunosc legislatia??
Vad ca v-ati schimbat doar numele, naravul ba.

De ce nu puneti si punctul 3 din art 47??

Pe dvs va supara faptul ca nu s-a facut AG. Eu va spuneam ca administratorul nu are nicio vina.

doris2001 a scris:

Se vede că nu cunoașteți deloc legislația din domeniu,
Art. 47. (1) După constituirea Asociației de Proprietari, va avea loc cel puțin o dată pe an, ÎN PRIMUL TRIMESTRU, o întrunire a Adunării Generale a Asociației de Proprietari. RESPONSABILITATEA cu privire la convocarea anuală a cel puțin unei Adunări Generale a Asociației de Proprietari aparține președintelui Asociației de Proprietari și membrilor Comitetului Executiv.
(2) Adunarea Generală este alcătuită din toți proprietarii MEMBRI ai Asociației de Proprietari.

Faceti trimitere la legea 106/2018
Tot legea mentionata prevede ca adunarea generala poate fi convocata de catre presedinte ,comitet executiv dar si de catre minimum 20% dintre membrii proprietari
cenzorul Asociației de Proprietari sunt și mai vinovați, deoarece înaintea angajării lor

Sunt 2 situatii distincte
Daca exista cenzor intern acesta este ales de catre adunarea generala
Daca nu se poate alege cenzor dintre membrii propretari adunarea generala poate dispune angajare persoana specializata fizica sau juridica
Pe mine ma intriga faptul ca fără a convoca Adunări Generale în ultimii 7 ani fiscali, toate cheltuielile și fondurile comune au fost ilegale și abuzive fără acordul vreunui membru al Asociației de Proprietari
De ce aș fi eu obligat ca proprietar NE-MEMBRU al Asociației de Proprietari să plătesc niște cheltuieli comune ilegale (inclusiv remunerațiile lunare), care nu au fost votate de către membrii Asociației în ultimii 7 ani fiscali în nici o Adunare Generală, lipsind acordul votat al proprietarilor membri ai Asociației pentru orice sume impuse abuziv ?
Articolul 48 alineatul 5 din Legea 196/2018, coroborat cu articolul 76 și cu articolul 75 alineatele 1 și 3, dau dreptul oricărui proprietar SĂ NU PLĂTEASCĂ MAI ALES FONDURILE COMUNE, ȘTIIND CĂ NU S-A CONVOCAT ABSOLUT NICI O ADUNARE GENERALĂ ÎN ULTIMII 7 ANI FISCALI !
Art. 48. (3) La Adunarea Generală Reconvocată HOTĂRÂRILE POT FI ADOPTATE (doar) DACĂ EXISTĂ DOVADA CĂ TOȚI MEMBRII ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI AU FOST CONVOCAȚI PE BAZĂ DE TABEL CONVOCATOR sau prin Poștă cu Scrisoare Recomandată, cu Conținut Declarat și Confirmare de Primire, ȘI prin afișare la Avizier, indiferent de numărul MEMBRILOR prezenți, prin votul majorității acestora.
[ link extern ]
(5) (Doar) HOTĂRÂRILE LUATE ÎN CONFORMITATE CU PREVEDERILE ALINEATELOR (1)-(4) OBLIGĂ TOȚI PROPRIETARII să participe, în proporțiile stabilite de Adunarea Generală, la plata lucrărilor, precum și la cheltuielile de funcționare, administrare, întreținere și de înlocuire a PĂRȚILOR COMUNE sau a elementelor transformate sau create.

vali m a scris:

De unde v-ati dat seama ca nu cunosc legislatia??
Vad ca v-ati schimbat doar numele, naravul ba.

De ce nu puneti si punctul 3 din art 47??

Pe dvs va supara faptul ca nu s-a facut AG. Eu va spuneam ca administratorul nu are nicio vina.

doris2001 a scris:

Se vede că nu cunoașteți deloc legislația din domeniu,
Art. 47. (1) După constituirea Asociației de Proprietari, va avea loc cel puțin o dată pe an, ÎN PRIMUL TRIMESTRU, o întrunire a Adunării Generale a Asociației de Proprietari. RESPONSABILITATEA cu privire la convocarea anuală a cel puțin unei Adunări Generale a Asociației de Proprietari aparține președintelui Asociației de Proprietari și membrilor Comitetului Executiv.
(2) Adunarea Generală este alcătuită din toți proprietarii MEMBRI ai Asociației de Proprietari.