Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Listele de plată sunt ilegal calculate dacă nu au la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Listele de plată sunt ilegal calculate dacă nu au la bază hotărâri ale Adunărilor Generale anuale, convocate conform Legii nr. 196/2018, art. 47, 48 și 53 !

Am găsit pe Internet un articol extrem de explicit care arată obligațiile unui administrator de Condominiu, în care aproape la fiecare articol se arată că acesta GESTIONEAZĂ ȘI IA DECIZII DOAR DACĂ ARE LA BAZĂ HOTĂRÂRI ALE ADUNĂRILOR GENERALE ANUALE, în caz contrar și listele de plată lunare ale Asociației vor fi considerate ca ilegale, deoarece nu au avut consimțământul proprietarilor dat prin vot în Adunări Generale care să fi fost convocate an de an, respectând strict Legea nr. 196/2018, articolele 47, 48, 49 și mai ales articolul 53 !
Dacă nu există la bază hotărâri ale Adunărilor Generale legal convocate, NICI FONDUL DE SALARII NU ESTE LEGAL IMPUS PE LISTELE DE PLATĂ LUNARE, CONFORM ARTICOLULUI 53, LITERA G, ȘI INSTANȚELE VOR FI OBLIGATE SĂ LE RETURNEZE SUMELE PROPRIETARILOR PĂGUBIȚI.
În concluzie, nicio sumă, decizie sau hotărâre nu poate exista decât cu acordul proprietarilor din cadrul Asociației, dat în Adunările Generale anuale, în caz contrar Instanțele vor da sentințe de Nulitate Absolută a acestor sume impuse ilegal pe listele de plată, dar și sentințe de anulare hotărârilor Adunărilor Generale care nu s-au convocat conform Legii nr. 196/2018, articolele 47-49 și 53.
Obligatoriu trebuie convocați absolut TOȚI proprietarii din cadrul Asociației de Proprietari, pentru ca Adunarea Generală să fie considerată legală, conform art. 47 și 48.
CITEZ DIN ARTICOLUL 65: „Ca urmare a hotărârii Adunării Generale a Asociației de Proprietari, administratorul, conform contractului de administrare și în baza împuternicirii acordate de Adunarea Generală a Asociației, poate negocia contractele de furnizare/prestare a serviciilor între furnizori/prestatori și Asociația de Proprietari.”
Acest articol 65 arată că administratorul are interdicție în a negocia contractele din cadrul Asociației de Proprietari, DACĂ NU ARE LA BAZĂ NICIO HOTĂRÂRE A ADUNĂRII GENERALE ÎN ACEST SCOP.
Astfel, conform acestui articol 65, Instanța de Judecată va anula retroactiv contractele încheiate în numele Asociației de Proprietari de către administrator, cu furnizorii sau cu prestatorii de servicii, fără a avea acordul proprietarilor din Asociație, votat în Adunări Generale anuale convocate legal conform art. 47 și 48 din Legea nr. 196/2018.
Instanțele civile sau penale vor judeca doar pe baza legislației din domeniu, adică strict conform Legii nr. 196/2018, art. 63-66 și art. 74, care arată că doar Adunările Generale anuale hotărăsc ce cheltuieli comune se impun, dar și cine are dreptul legal să conducă Asociația (dacă Adunările Generale nu au fost convocate pentru TOȚI PROPRIETARII, VOR FI DECLARATE NULE DE CĂTRE INSTANȚE și contractele șefilor șți administratorului Asociației):
Art. 63. - (3) Desemnarea administratorului și încheierea Contractului de Administrare se fac de către Comitetul Executiv reprezentat de președintele Asociației de Proprietari, în baza mandatului acordat de Adunarea Generală, și DECIZIA SE COMUNICĂ TUTUROR PROPRIETARILOR.
Art. 64. - (3) Orice alte activități de administrare care nu sunt reglementate prin lege sau prin Statutul Asociației sunt condiționate de hotărârea Adunării Generale a Asociației de Proprietari.
(4) Administratorii sunt angajați pe bază de Contract Individual de Muncă sau Contract de Prestări Servicii, CU RESPECTAREA PREVEDERILOR LEGALE ÎN VIGOARE.
(8) Atestatul se afișează, prin grija administratorului, la Avizier, la data intrării în vigoare a contractului de administrare.
Art. 66. - (1) Administratorul are, în principal, următoarele atribuții:
e) EXECUTĂ DISPOZIȚIILE PREVĂZUTE ÎN HOTĂRÂRILE ADUNĂRII GENERALE A ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI, ÎN CONFORMITATE CU PREZENTA LEGE, Regulamentul Condominiului și conform Contractului de Administrare;
f) ORGANIZEAZĂ ȘI CONDUCE CONTABILITATEA ÎN PARTIDĂ SIMPLĂ ȘI ACTIVITATEA DE CASIERIE;
g) gestionează bunurile materiale şi fondurile băneşti ale Asociaţiei, CONFORM HOTĂRÂRILOR ADUNĂRII GENERALE şi deciziilor Comitetului Executiv;
h) propune, cel târziu până la sfârşitul perioadei de recalculare a cheltuielilor, Bugete Anuale şi prognoze pe termen mediu în care trebuie să includă sumele achitate, lucrările de întreţinere şi lucrările de reabilitare şi îmbunătăţire, sumele necesare din fondurile Asociaţiei, alte cheltuieli previzibile şi o estimare generală a cheltuielilor Asociaţiei;
j) asigură gestionarea Condominiului CONFORM HOTĂRÂRILOR ADUNĂRII GENERALE şi deciziilor Comitetului Executiv, cu respectarea prevederilor legale în vigoare;
k) are OBLIGAȚIA prezentării tuturor datelor, documentelor şi informaţiilor privind conţinutul şi respectarea contractului de administrare, precum şi a acordurilor de plată în rate a cheltuielilor anuale, a cuantumului prestaţiilor convenite, la solicitarea oricărui proprietar;
l) gestionează, CONFORM HOTĂRÂRILOR ADUNĂRII GENERALE sau Comitetului Executiv, Fondul de Rulment şi Fondul de Reparaţii constituite la dispoziţia Asociaţiei de Proprietari, precum şi alte Fonduri constituite de către aceasta;
m) calculează, întocmeşte, supune verificării cenzorilor, supune aprobării Comitetului Executiv şi afişează la Avizier LISTA LUNARĂ a cheltuielilor de Întreţinere, întocmită conform reglementărilor în vigoare, în termen de maxim 5 zile de la primirea ultimei facturi de la furnizorii de servicii;
n) întocmeşte lunar şi depune semestrial la compartimentul specializat în sprijinirea şi îndrumarea Asociaţiilor de Proprietari pe a cărei rază teritorială se află Condominiul, situaţia soldurilor elementelor de Activ şi Pasiv;
o) afişează lunar, la Avizier, lista de venituri şi cheltuieli ale Asociaţiei, care cuprinde inclusiv veniturile obţinute din exploatarea proprietăţii comune;
q) îndeplineşte orice alte atribuţii STABILITE ÎN CADRUL ADUNĂRII GENERALE a Asociaţiei de Proprietari, în conformitate cu legea.
(2) Administratorul nu poate utiliza în niciun fel fondurile Asociaţiei de Proprietari, FĂRĂ HOTĂRÂREA SCRISĂ A ADUNĂRII GENERALE sau a deciziei Comitetului Executiv.
(3) Administratorul are OBLIGAȚIA de a ţine evidenţe contabile SEPARATE pentru fiecare Condominiu în parte pe care îl are în administrare.
DETALII: [ link extern ]
1-Administratorul de imobil conform dispozitii inca in vigoare este angajatul asociatiei de proprietari si este factor executational
Administratorul de imobil are obligatia sa respecte dispozitiile in vigoare ,hotararile adunarii generale deciziile comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
deci,administratorul de imobil nu a fost investit cu atoritatea si competenta sa dispuna de la sine putere decizii dupa cum afirmati dv
2-
În concluzie, nicio sumă, decizie sau hotărâre nu poate exista decât cu acordul proprietarilor din cadrul Asociației, dat în Adunările Generale anuale

Chiar doriti sa ne speriati ?
In situatia in care comitetul executiv decide curatarea instalatiei comune de preluare ape menajere colmatate care a refulat, ,trebuie acordul adunarii generale a membrilor proprietari?
ynocentta a scris:

1-Administratorul de imobil conform dispozitii încă in vigoare este angajatul asociatiei de proprietari si este factor executational
Administratorul de imobil are obligatia sa respecte dispozitiile in vigoare, hotărârile adunarii generale deciziile comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
deci,administratorul de imobil nu a fost investit cu atoritatea si competenta sa dispuna de la sine putere decizii după cum afirmati dv
2-
În concluzie, nicio sumă, decizie sau hotărâre nu poate exista decât cu acordul proprietarilor din cadrul Asociației, dat în Adunările Generale anuale

Chiar doriti sa ne speriati ?
In situatia în care comitetul executiv decide curatarea instalatiei comune de preluare ape menajere colmatate care a refulat, ,trebuie acordul adunării generale a membrilor proprietari?

Deja toți cei care vă citesc postările au sesizat că faceți orice să interpretați legile doar în favoarea șefilor sau administratorilor, ori cenzorilor Asociațiilor.
Chiar sunt curios dacă sunteți șefă sau angajată a vreunei Asociații de Proprietari, ori aveți vreo rudă care activează în cadrul vreunei Asociații.
Fraza care arată îngrijorarea dvs. că eu descopăr articole dure pentru cei care conduc Asociațiile de Proprietari, este aceasta: Chiar doriți să ne speriați ?
Doamne ferește, sper să nu fi leșinat când ați citit postarea mea bazată pe articole de legi explicite, care arată că fără hotărâri ale Adunărilor Generale, nu se poate cere abuziv și ilegal nicio sumă - aici vorbim de lipsa consimțământului proprietarilor ... ba chiar putem vorbi de Înșelăciune sau chiar și de Delapidare.
Pentru a vă dumiri că nu e de joacă cu Legea nr. 196/2018, vreau să comentați ce scriu eu în continuare.
ȘEFII ILEGAL ALEȘI AI A.P.71 BRĂILA (e valabil pentru orice Asociație de Proprietari din România) VOR FI OBLIGAȚI SĂ DEA SOCOTEALĂ MAGISTRAȚILOR MOTIVUL PENTRU CARE FUNCȚIONEAZĂ FĂRĂ A AVEA LA BAZĂ DOAR HOTĂRÂRI LEGALE ALE ADUNĂRILOR GENERALE, ACEȘTIA IMPUNÂND FORȚAT SUME ILEGALE PE LISTELE DE PLATĂ (nu e nevoie de o nouă cenzoră sau de o Expertiză Contabilă pentru a constata ilegalitatea și abuzul tuturor conducerilor A.P.71 Brăila, care nu mai au Adunări Generale legal convocate din 2009) !!!
E suficient ca președintele și membrii Comitetului Executiv, plus cenzorii vechi și/sau noi ai A.P.71 Brăila, să răspundă în solidar în Instanțe motivul încălcării Legii nr. 196/2018, art. 65 (prin păgubirea celor 458 de proprietari), care spune că administratorul A.P.71 Brăila ARE INTERDICȚIE DE A NEGOCIA ȘI SEMNA CONTRACTE CU FURNIZORII SAU PRESTATORII DE SERVICII, FĂRĂ A AVEA ÎMPUTERNICIRE DATĂ DE PROPRIETARI ÎNTR-O ADUNAREA GENERALĂ ANUALĂ CONVOCATĂ CONFORM LEGII NR. 196/2018, ART. 47, 48 ȘI 53 - în caz contrar, INSTANȚELE DIN BRĂILA VOR ANULA RETROACTIV TOATE ACTELE SEMNATE ILEGAL de către așa-zisul administrator în numele Asociației noastre (fără acordul nostru, al proprietarilor).
Art. 65. - Ca urmare a hotărârii Adunării Generale a Asociaţiei de Proprietari, administratorul, conform contractului de administrare şi în baza împuternicirii acordate de Adunarea Generală a Asociaţiei, poate negocia contractele de furnizare/prestare a serviciilor între furnizori/prestatori şi Asociaţia de Proprietari.
Art. 66. - (1) Administratorul are, în principal, următoarele atribuţii:
e) EXECUTĂ DISPOZIŢIILE PREVĂZUTE ÎN HOTĂRÂRILE ADUNĂRII GENERALE A ASOCIAŢIEI DE PROPRIETARI, ÎN CONFORMITATE CU PREZENTA LEGE, Regulamentul Condominiului şi conform Contractului de Administrare;
f) ORGANIZEAZĂ ȘI CONDUCE CONTABILITATEA ÎN PARTIDĂ SIMPLĂ ȘI ACTIVITATEA DE CASIERIE;
g) gestionează bunurile materiale şi fondurile băneşti ale Asociaţiei, CONFORM HOTĂRÂRILOR ADUNĂRII GENERALE şi deciziilor Comitetului Executiv;
h) propune, cel târziu până la sfârşitul perioadei de recalculare a cheltuielilor, Bugete Anuale şi prognoze pe termen mediu în care trebuie să includă sumele achitate, lucrările de întreţinere şi lucrările de reabilitare şi îmbunătăţire, sumele necesare din fondurile Asociaţiei, alte cheltuieli previzibile şi o estimare generală a cheltuielilor Asociaţiei;
j) asigură gestionarea Condominiului CONFORM HOTĂRÂRILOR ADUNĂRII GENERALE şi deciziilor Comitetului Executiv, cu respectarea prevederilor legale în vigoare;
k) are OBLIGAȚIA prezentării tuturor datelor, documentelor şi informaţiilor privind conţinutul şi respectarea contractului de administrare, precum şi a acordurilor de plată în rate a cheltuielilor anuale, a cuantumului prestaţiilor convenite, la solicitarea oricărui proprietar;
l) gestionează, CONFORM HOTĂRÂRILOR ADUNĂRII GENERALE sau Comitetului Executiv, Fondul de Rulment şi Fondul de Reparaţii constituite la dispoziţia Asociaţiei de Proprietari, precum şi alte Fonduri constituite de către aceasta;
m) calculează, întocmeşte, supune verificării cenzorilor, supune aprobării Comitetului Executiv şi afişează la Avizier LISTA LUNARĂ a cheltuielilor de Întreţinere, întocmită conform reglementărilor în vigoare, în termen de maxim 5 zile de la primirea ultimei facturi de la furnizorii de servicii;
n) întocmeşte lunar şi depune semestrial la compartimentul specializat în sprijinirea şi îndrumarea Asociaţiilor de Proprietari pe a cărei rază teritorială se află Condominiul, situaţia soldurilor elementelor de Activ şi Pasiv;
o) afişează lunar, la Avizier, lista de venituri şi cheltuieli ale Asociaţiei, care cuprinde inclusiv veniturile obţinute din exploatarea proprietăţii comune;
q) îndeplineşte orice alte atribuţii STABILITE ÎN CADRUL ADUNĂRII GENERALE a Asociaţiei de Proprietari, în conformitate cu legea.
(2) Administratorul nu poate utiliza în niciun fel fondurile Asociaţiei de Proprietari, FĂRĂ HOTĂRÂREA SCRISĂ A ADUNĂRII GENERALE sau a deciziei Comitetului Executiv.
(3) Administratorul are OBLIGAȚIA de a ţine evidenţe contabile SEPARATE pentru fiecare Condominiu în parte pe care îl are în administrare.

* DETALII: [ link extern ]
Tot am sperat că Ynocentta va citi și art. 53 din Legea nr. 196/2018, care arată că orice hotărâri și orice sume impuse pe listele de plată lunare SUNT ILEGALE DACĂ NU EXISTĂ NICIO ADUNARE GENERALĂ CONVOCATĂ CONFORM ART. 47, 48 ȘI 53.
Postările mele vor ajuta nu numai proprietarii, ci și șefii Asociațiilor de Proprietari, pentru a nu se impune pe listele de plată sume ilegale și abuzive, altfel s-ar încadra ca faptă penală de Înșelăciune sau chiar și Delapidare, deoarece ni se impun sume fără vreo bază legală, fără consimțământul proprietarilor Asociației !
ynocentta a scris:

1-Administratorul de imobil, conform dispozițiilor în vigoare, este angajatul asociației de proprietari și este factor execuțional
Administratorul de imobil are obligația să respecte dispozițiile în vigoare, hotărârile adunării generale, deciziile comitetului executiv și ale președintelui de asociație,
deci administratorul de imobil nu a fost investit cu autoritate și competență să dispună cu de la sine putere decizii după cum afirmați dvs.
2-
În concluzie, nicio sumă, decizie sau hotărâre nu poate exista decât cu acordul proprietarilor din cadrul Asociației, votat în Adunările Generale anuale

Chiar doriți să ne speriați ?
În situația în care comitetul executiv decide curățarea instalației comune de preluare ape menajere colmatate care a refulat, trebuie acordul Adunării Generale a membrilor proprietari ?

Ce să facem, dacă toți cei plătiți de către proprietari sunt obligați să respecte Legea nr. 196/2018, în integralitatea ei, respectând și dreptul la proprietate al fiecăruia ?
Vedeți care sunt articolele prin care trebuie obținută aprobarea prin vot în orice Adunare Generală, a 2/3 din totalul proprietarilor și/sau al membrilor Asociației de Proprietari:
Art. 37. - (6) MODIFICAREA INSTALAȚIILOR INTERIOARE ALE CONDOMINIULUI AFLATE ÎN PROPRIETATE COMUNĂ SE REALIZEAZĂ NUMAI ÎN CONDIȚIILE LEGII, PE BAZA UNUI REFERAT TEHNIC DE SPECIALITATE, EMIS DE FURNIZORUL UTILITĂȚII, în care se arată efectele modificării instalației respective și a Autorizației de Construire.
Pe baza referatului tehnic, ADUNAREA GENERALĂ HOTĂRĂȘTE, CU VOTUL MAJORITĂȚII A DOUĂ TREIMI DIN NUMĂRUL MEMBRILOR ASOCIAȚIEI, ASUPRA NECESITĂȚII ȘI OPORTUNITĂȚII EFECTUĂRII MODIFICĂRII.
Art. 38. - (2) Părțile comune pot fi utilizate de către terți, persoane fizice sau juridice de drept public şi/sau privat, numai ca urmare a hotărârii Adunării Generale a Asociaţiei de Proprietari, adoptată cu acordul a 2/3 din numărul total al proprietarilor din Condominiu şi cu acordul tuturor proprietarilor direct afectaţi de vecinătate, în baza unui contract de închiriere, de folosinţă sau de concesiune, semnat de preşedinte în numele Asociaţiei şi avizat de cenzor.
Art. 39. - Modificările constructive și utilizarea în alte scopuri a unor părţi sau elemente de construcţie ale Condominiului (...) se fac numai cu acordul a două treimi din proprietarii membri ai Asociaţiei de Proprietari, al tuturor proprietarilor direct afectaţi şi pe baza Autorizaţiei de Construire, cu respectarea legislaţiei în vigoare.
Art. 51. - Adunarea Generală a Asociației de Proprietari hotărăște, cu acordul a două treimi din numărul total al proprietarilor din Condominiu, asupra oricărei acțiuni vizând modernizarea Condominiului, cum ar fi transformarea unuia sau mai multor elemente de echipament existent aparținând imobilului respectiv, adăugarea de elemente noi, amenajarea corpurilor de clădiri destinate folosinței comune sau crearea unor astfel de corpuri, cu condiția ca ea să fie conformă destinației Condominiului, cu respectarea legislației în vigoare.
stii vreo sentinta in acest sens?