Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract pentru prestări de servicii încheiat intre ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract pentru prestări de servicii încheiat intre parti - valoare juridica

Avem un contract pentru prestări de servicii încheiat intre parti pentru executarea unor lucrări de construcții. Cum putem sa acționăm legal contra prestatorului în situația în care nu si- a respectat angajamentele din contract? Multumesc
Se acționează în instanță în temeiul contractului.

București 2023
Buna ziua!

Începeți prin transmiterea unei notificări, eventual prin intermediul unui avocat, pentru solicitarea prestării serviciului/respectării angajamentului intr-o anumită perioada de timp.
Ulterior, dacă nu respecta acest termen, formulați o cerere de chemare în judecata.

Cel mai bine discutați cu un avocat pentru a-i detalia situația și pentru a analiza contractul în cauza.
Buna ziua,

Si eu va sugerez sa trimiteti o notificare, conceputa de un avocat, prin care mentionati ca, daca nu este realizata obligatia contractuala intr-un anume termen, va veti adresa instantei de judecata, solicitand rezolutiunea contractului de prestari servicii, cerand , totodata, restituirea pretului platit si daune-interese pentru prejudiciul cauzat.

Mentionati ca veti solicita si cheltuieli de judecata ,reprezentate de onorariul de avocat si taxa judiciara de timbru.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Si eu va sugerez sa trimiteti o notificare, conceputa de un avocat, prin care mentionati ca, daca nu este realizata obligatia contractuala intr-un anume termen, va veti adresa instantei de judecata, solicitand rezolutiunea contractului de prestari servicii, cerand , totodata, restituirea pretului platit si daune-interese pentru prejudiciul cauzat.

Mentionati ca veti solicita si cheltuieli de judecata ,reprezentate de onorariul de avocat si taxa judiciara de timbru.

Da, asa este recomandabil a se proceda mai înainte de proces.
Unii se sperie și își executa obligația juridica și nu se mai ajunge la judecata.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat