Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua,va rog cum se calculeaza concediul de odihna ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua,va rog cum se calculeaza concediul de odihna neefectuat ...

Buna ziua,va rog cum se calculeaza concediul de odihna neefectuat al unui angajat la stat, la incetare cim. ( pentru a fi platit ) pentru un angajat care si-a depus cererea de incetare contract cu data de 5.04.2023, mentionez faptul ca angajatul a fost in concediu medical din 15.decembrie 2021( fiind in incapacitate temporara de lucru) pana la incetare cim., avand dreptul la 25 de zile de co/an
multumesc frumos.
un
Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu. ( in speta, se iau veniturile din ultimele 3 luni anterioare datei incetarii c.i.m. )

Indemnizaţie de concediu, nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
Intrebarea era la cate zile de concediu trebuie sa i se plateasca
Din calculul meu ar reiesi 33 de zile.
multumesc frumos.