Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... sef de echipa versus conducator loc de munca pe linie ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

sef de echipa versus conducator loc de munca pe linie SSM

Buna ziua
Suntem o societate nou infiintata. Avem angajat Manager sisteme integrate de management SSM, care este si lucrator desemnat. Momentan avem doua echipe care merg in teren la sondele de petrol pentru activitati la gura sondei si o echipa care lucreaza intr-o hala fara deplasari in teren. Va rog sa ma indrumati daca procedez corect:
1.numesc sef de echipa teren (pentru fiecare echipa cate o persoana) prin decizie
2.numesc sef de echipa hala
3.numesc sefii de echipa si conducatori ai locului de munca pe linie SSM
Din cate inteleg conducatorul locului de munca poate fi seful de echipa, este corect?
Deci trebuie sa am doua decizii distincte?
Multumesc
Cornel
cornel1969, utilizator
Gasiti informatii utile aici: www.google.com/search?q=cond...
Prin decizia angajatorului se desemneaza conducatorii locurilor de munca.
In cazul dvs. puteti desemna ca si conducator al locului de munca, seful de echipa, daca in organigrama firmei, aceste echipe nu sunt subordonate unui alt lucrator. Ma refer la un post, sa zicem - coordonare activitati in teren si/ sau in hala/ atelier.
Seful de echipa pentru a fi conducator al locului de munca trebuie sa aiba pregatirea profesionala, necesara (studii superioare tehnice), pentru conducerea echipei dpv tehnic, dar si dpv ssm, psi, mediu.
Conducatorul nominalizat al unui loc de munca nu este desemnat numai pentru activitatea de ssm.
Multumesc.
Deci ca sa inteleg mai bine, daca in viitor o sa apara sa zicem manageri echipe teren/hala si sub acestia vor fi sefii de echipe, coordonatorii locurilor de munca nu pot fi sefii de echipe, ci managerii. Managerii nu merg in teren, doar sefii de echipa cu echipa sa. Din acest motiv m-am gandit ca sefii de echipa ar trebui numiti coordonatori. Fiindca la noi este posibil ca instruirea periodica sa fie facuta de sefii de echipa pe locatia unde se afla.
Ca sa efectueze instruirea, sefii de echipa o pot face, dar trbuie sa aiba pregatirea necesara (studii superioare sau studii medii, tehnice).