Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozitare în 2024?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozitare în 2024?

Buna ziua!
Începând cu data de 1 ianuarie 2023, persoanele juridice române care desfăşoară activităţi
corespunzătoare codurilor CAEN: 5510 - «Hoteluri şi alte facilităţi de cazare similare», 5520 -
«Facilităţi de cazare pentru vacanţe şi perioade de scurtă durată», 5530 - «Parcuri pentru rulote,
campinguri şi tabere», 5590 - «Alte servicii de cazare», 5610 - «Restaurante», 5621 - «Activităţi
de alimentaţie (catering) pentru evenimente», 5629 - «Alte servicii de alimentaţie n.c.a.», 5630 -
«Baruri şi alte activităţi de servire a băuturilor» pot opta pentru plata impozitului pe veniturile
microîntreprinderilor, fără să poată ieși din acest sistem în cursul anului.
Aceasta regula se pastreaza si in 2024?

Va multumesc.
george-neagu, moderator
da sigur ....doar daca nu mai modifica legea pana atunci .