avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deducere abonament/ asigurare medicala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deducere abonament/ asigurare medicala

Buna ziua,

Rog mai multe detalii despre cum se face deducerea unui abonament sau asigurare medicale private in contabilitate.

Ele pot fi in cuantum de pana la 400€ anual cumulate sau fiecare dintre ele in valoare de pana la 400 €?

Care varianta este mai avantajoasa,(eu sunt administratorul unui SRL si doresc sa imi fac pentru mine ca angajat.) Abonament medical si asigurare medicala private oferite de catre firma sau sa le fac pe persoana fizica cu deducerea aferenta.

Orice detalii imi sunt de folos!

Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 5 Mai 2023
Coman2010, utilizator

Alte discuții în legătură

Abonamente de sanatate MarianaRadu2017 MarianaRadu2017 Sunt abonamentele de sanatate, oferite de angajator angajatului, impozabile? (vezi toată discuția)
Asigurarea privata de sanatata platita de angajator DianaZ11 DianaZ11 asigurarea privata de sanatata platita de angajator (peste 400 euro anual) (vezi toată discuția)
Asigurare de viata pt salariatii societatii loredana.bugu2 loredana.bugu2 Buna ziua, Societatea a incheiat o polita de asigurare reprezentand asigurare de viata pentru salariati. Cheltuiala este deductibila pentru societate? ... (vezi toată discuția)