Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Când se redactează legea 61/1991 modificata cu ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Când se redactează legea 61/1991 modificata cu anularea discriminarii ...

Când se redactează legea 61/1991 modificata cu anularea discriminarii dintre oraș și sat din 2023,pe înțelesul tuturor?
Oare la ce va referiti?
Prin DECIZIA CURȚII CONSTITUȚIONALE nr. 368 din 5 iulie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1146 din 29 noiembrie 2022, s-a admis excepția de neconstituționalitate, constatându-se că sintagma „în mediul urban“ din cuprinsul art. 2 pct. 27) din Legea nr. 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice este neconstituțională.

Conform art. 147 alin. (1) din CONSTITUȚIA ROMÂNIEI, republicată în MONITORUL OFICIAL nr. 767 din 31 octombrie 2003, dispozițiile din legile și ordonanțele în vigoare, precum și cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituționale, își încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curții Constituționale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstițutionale cu dispozițiile Constituției. Pe durata acestui termen, dispozițiile constatate ca fiind neconstițutionale sunt suspendate de drept.

Prin urmare, în intervalul 29 noiembrie 2022 - 12 ianuarie 2023, sintagma „în mediul urban“ din cuprinsul art. 2 pct. 27) din Legea nr. 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice, a fost suspendată de drept, încetându-și efectele juridice începând cu data 13 ianuarie 2023, întrucât legiuitorul nu a intervenit pentru modificarea prevederilor atacate.

Modificarea trebuie sa o faca Parlamentul.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Numai parlamentul poate decide cand pune in discutie modificarea legii conform Deciziei CC.
Nu mai postati aceeasi discutie de mai multe ori, pe diferite sectiuni de forum. Nu aveti cum sa primiti un alt raspuns.