Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Parintii mei au achizitionat in 1991, cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Parintii mei au achizitionat in 1991, cu plata in ...

Buna ziua!
Parintii mei au achizitionat in 1991, cu plata in rate, apartamentul in care locuiau deja (mentionez ca apartamentul era locuinta de serviciu, proprietatea armatei, tatal meu fiind cadru militar, actualmente pensionar). Din pacate nu au primit niciun act doveditor ca s-a achitat integral. Tata isi aminteste doar ca i se opreau lunar, din salariu, banii aferenti ratei, dar nu stie prin ce banca s-au derulat tranzactiile.
La inceputul acestui an, mama a decedat, iar pentru incheierea succesiunii ne este necesar un act care sa dovedeasca plata integrala a locuintei.
Ne puteti da un sfat, incotro sa ne indreptam pentru rezolvarea situatiei? Mentionez faptul ca, in contractul respectiv, "vanzator" este "IGO" de dinainte de Revolutie.
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Bună ziua,

Într-o situație similară, cineva a obținut o adeverință de la primăria localității, care preluase arhiva IGO (Întreprinderea de Gospodărire a Orașului, parcă asta înseamnă). În evidențele IGO apartamentul trebuie să apară achitat.
Nu are tata nicio chitanță? Că da, se opreau pe statul de plată, dar persoana despre care vă spun avea un teanc întreg. Poate ajută la căutarea în arhivă.

Cred că după acea adeverință care arată achitarea mai trebuie făcută și întabularea - informații despre ce mai e nevoie vă dă notarul.